Zawory klimatyzacji

Klimatyzacja samochodowa uchodzi dziś za standard, bez względu na klasę auta. Jako pierwsi to rozwiązanie zastosowali Amerykanie w latach pięćdziesiątych w seryjnie produkowanym Chryslerze Impali Airtemp. Mało kto wie, że w klimatyzację wyposażone jest ponad 80% samochodów wyprodukowanych po 2008 roku. 

Układ klimatyzacji to skomplikowany mechanizm, który zapewnia kierowcy i pasażerom komfort. Aby każdy mógł cieszyć się z przyjemnej jazdy, wszystkie części klimatyzacji muszą działać prawidłowo. Do głównych elementów układu należy min. zawór klimatyzacji. 

Za co odpowiadają zawory klimatyzacji?

Jeśli chodzi o części do auta, zawory klimatyzacji spełniają w aucie ważną rolę, podobnie jak kompresor, osuszacz, parownik i wiele innych. Zawory klimatyzacji odpowiadają za rozprężenie czynnika chłodniczego, które są pod wysokim ciśnieniem. Szczególnie ważną rolę pełnią zawory rozprężne, które pracują w sposób proporcjonalny, uzależniony od obciążenia cieplnego. Zadaniem zaworu jest stabilizacja poziomu napełnienia parownika czynnikiem chłodniczym. Co istotne, regulacja chłodziwa eliminuje ryzyko szronienia parownika. Innymi słowy zawór klimatyzacji odpowiada za prawidłową wydajność układu chłodzenia.

Jak działa zawór rozprężny?

Zastanawiasz się jak działa zawór rozprężny klimatyzacji? Otóż, aby mógł on prawidłowo rozprężać powietrze. przechodzący przez zawór czynnik musi ulec obniżeniu ciśnienia i schłodzeniu. Aby zawór rozprężny był efektywny musi on posiadać wszystkie niezbędne części, takie jak membrana, komora mieszka, dysza, iglica, trzpień, sprężyna z regulatorem, komora wysokiego i niskiego ciśnienia oraz rurka kapilarna. 

Zaworki serwisowe do klimatyzacji – co to takiego?

W celu dokładnego serwisowania i diagnozowania klimatyzacji służą zaworki serwisowe. Dzięki nim możliwe jest podpięcie adapterów stacji klimatyzacji i manometrów serwisowych. Zadaniem zaworów serwisowych jest napełnianie i opróżnianie systemu klimatyzacji, a także sprawdzenie ciśnienia w urządzeniu. Jeśli w klimatyzacji dojdzie do nieszczelności, konieczne jest wymienienie elementów na nowe. Zawory serwisowe klimatyzacji należy dobierać na podstawie parametrów oryginalnej części. Sprawdź ofertę części samochodowych sklepu Auto – Zatoka. Posiadamy asortyment do niemal każdej marki auta.

Awaria zaworu klimatyzacji

Najczęstszą awarią zaworu rozprężnego klimatyzacji jest zablokowanie. Do zablokowania dochodzi najczęściej na skutek występowania zanieczyszczeń, do których należą min. cząstki zużytego wkładu filtrującego. Zablokowany lub całkowicie zamknięty zawór ogranicza lub uniemożliwia swobodny przepływ czynnika. Skutkuje to ograniczoną wydajnością klimatyzacji, czyli mniej efektywnym chłodzeniem. Z kolei zawór zablokowany w pozycji otwartej skutkuje spadkiem ciśnienia na zaworze. Awaria zaworu klimatyzacji może skutkować poważnym uszkodzeniem sprężarki. Z tego względu ważna jest regularna diagnostyka, która jest szczególnie ważna podczas wymiany sprężarki na nową.

Pestalozziego 7, 50-325 Wrocław
+48 516 093 224

Zawory klimatyzacji – Wrocław

Szukasz odpowiedniego zaworu klimatyzacji do Twojego auta? W sklepie Auto – Zatoka znajdziesz niezbędne części w atrakcyjnych cenach.

Nasi specjaliści chętnie pomogą Ci dobrać odpowiedni sprzęt, pasujący do marki Twojego auta. Posiadamy produkty renomowanych marek, do których należy Nissens, Delphi, Behr, czy Hella.

Przejrzyj naszą ofertę i zadbaj o swoje auto. Dzięki solidnym częściom pojazd nie zawiedzie w trasie i przejdzie przegląd techniczny bez problemu. Postaw na najlepsze rozwiązania. W przypadku pytań, czekamy na Twój kontakt

Menu