Sworznie

Sworznie w aucie pełnią bardzo ważną rolę. Razem z nakrętkami i zawleczkami łączą poszczególne części auta. Wielu mechaników określa sworzeń jako jedną z najważniejszych części w wielu połączeniach. Dowiedz się, jak zbudowany jest sworzeń, jaką dokładnie pełni rolę, kiedy należy go wymienić i gdzie dostać najlepsze części we Wrocławiu. Poznaj fachowe informacje i porady.

Sworzeń wahacza – co to takiego?

Sworznie wykorzystywane są w pojazdach, które wymagają swobodnego ruchu poszczególnych części konstrukcji. W autach występuje sworzeń wahacza, czyli kulowy przegub, który umożliwia skręcanie kół i precyzyjne prowadzenia auta za pomocą wahaczy. Sworznie są jednym z elementów układu zawieszenia, podobnie jak drążki, łączniki,  wahacze, resory, czy tuleje. Sworzeń wahacza wraz z eksploatacją ulega zużyciu. Zaniedbanie tego elementu może spowodować poważne usterki, których warto unikać. Sworzeń to element łączący zawieszenie ze zwrotnicą przedniego koła. Warto wspomnieć, że przegub wahacza jest nierozbieralny.

Budowa sworznia wahacza

Czy znasz budowę sworznia wahacza? Ten element zawieszenia składa się z metalowego sworznia kulowego. Panewka sworznia wykonana jest z tworzywa poliamidowego, który ma właściwości ślizgowe. Aby część była jeszcze bardziej śliska jest pokryta smarem grafitowym lub molibdenowym. Z kolei z zewnątrz przegub jest chroniony gumową osłoną, która chroni go przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Awaria sworznia wahacza

Do standardowych objawów uszkodzenia sworzni wahacza zaliczamy stuki i hałasy przedniego zawieszenia, pogorszoną reakcje kół po wykonaniu manewru kierownicą, czy nienaturalnie wykrzywione koła pojazdu. 

Przyczyną awarii wahacza może być starzenie się gumy, która chroni ten element. Innym powodem może być uszkodzenia zewnętrzne gumy osłonowej. Sworznie ulegają awarii także z powodu przeciążenia zawieszenia, którą powoduje jazda po dziurach. Także źle wyważone koła i źle ustawiona geometria przyspieszają zużycie wahacza. 

Kiedy wymienić sworzeń?

Warto już na początku sprawdzić zużycie sworznia i zareagować na czas. Tym bardziej, że jazda z uszkodzonym sworzniem może skończyć się urwaniem koła podczas jazdy. Dla każdego kierowcy alarmujące powinny być stuki, niewłaściwa reakcja kół oraz wykrzywienie kół. Aby w pełni rozwiać swoje wątpliwości warto udać się do Stacji Kontroli Pojazdów, gdzie samochód poddany będzie testom na tzw. szarpakach

Pestalozziego 7, 50-325 Wrocław
+48 516 093 224

Gdzie kupić sworzeń wahacza we Wrocławiu?

Zastanawiasz się gdzie kupić sworzeń we Wrocławiu? Odwiedź sklep Auto – Zatoka na ulicy Pestalozziego 7. Zadbaj o stan swojego samochodu, bez względu na jego markę, przebieg, czy rok produkcji. Dzięki specjalistycznej aparaturze, na miejscu dobierzemy dla Ciebie części takich marek jak TRW, Lemforder, Kamoka, czy Febi. Dobierzemy części do Twojego auta w odpowiednim przedziale cenowym. Nasi specjaliści chętnie podpowiedzą Ci w kwestii wyboru najlepszych rozwiązań. Czekamy na Twój kontakt. Chętnie rozwiejemy wszelkie pytania. Nie wahaj się do nas zadzwonić, napisać do nas wiadomości lub przyjechać do siedziby firmy.

Menu