Sprężyny

To właśnie dzięki sprężynom nie odczuwamy nierówności na nawierzchni. Ich głównym zadaniem jest tłumienie drgań powstałych podczas jazdy. Ze względu na duże przeciążenia sprężyny mają tendencję do awarii, dlatego warto zaopatrzyć się w części wysokiej jakości i często dokonywać ich serwisu. Dowiedz się kiedy wymienić ten element i gdzie dostać najlepsze sprężyny we Wrocławiu.

Jak działają sprężyny zawieszenia?

Sprężyny są jednym z najważniejszych elementów układu zawieszenia. Ich rolą jest utrzymanie masy auta oraz tłumienie drgań powstających w trakcie jazdy po nierównościach. Sprawne sprężyny pomagają utrzymać cały układ zawieszenia w dobrej kondycji. Sprężyny przedniego i tylnego zawieszenia są elementami magazynującymi energię, która jest generowana podczas jazdy. Zwoje sprężyny mogą się zwężać lub rozszerzać adekwatnie do pokonywanej trasy. 

W większości przypadków sprężyny posiadają charakterystykę liniową, ale niekiedy mogą one mieć charakterystykę progresywną, w której zwoje nie są równomierne. W przypadku sprężyn progresywnych mniejsze zwoje najlepiej tłumią małe drgania i te, które pojawiają się jako pierwsze. Z kolei duże zwoje przeciwdziałają tłumieniu większych drgań.

Kiedy wymienić sprężyny?

Sprężyny mogą zużywać się z różnych przyczyn. Jednym z powodów ich awarii jest sól, którą sypane są drogi w zimie. Trzeba jednak przyznać, że mimo wymagających warunków należą one do wytrzymałych podzespołów. Często zdarza się, że sprężyny działają bez zarzutu przez ponad 100 tys. przejechanych kilometrów. Po pokonaniu takiego dystansu radzimy dokonać przeglądu i sprawdzić ich stan. Warto wiedzieć, że na zużycie tej części duży wpływ ma jazda po zniszczonych drogach oraz zbytnie przeciążenie auta.

Jakie sprężyny do auta wybrać?

Układ amortyzacji to zespół części, które wpływają na bezpieczeństwo za kierownicą. Poza sprężynami zalecamy postawić na wytrzymałe amortyzatory przednie i amortyzatory tylne. Wszystkie te części znajdziesz w sklepie Auto-Zatoka. Posiadamy sprężyny renomowanych firm, do których należą Bilstein, Lesjofors, TRW i Kyb. Wśród produktów dostępnych w Auto-Zatoce znajdziesz części do niemal każdej marki samochodu. 

Po czym poznać zużyte sprężyny?

Awarię sprężyny zawieszenia łatwo zdiagnozować. Jest to groźna usterka, z którą należy jak najszybciej udać się do mechanika. Pękniętą sprężynę poznasz po kilku czynnikach, do których należy:

  • stukanie i brzęczenie na nierównościach,
  • charakterystyczny strzał podczas skręcania i hamowania,
  • ściąganie auta podczas jazdy i hamowania,
  • różnica w wysokości auta na osi wzdłużnej.

Czy można jeździć z pękniętą sprężyną?

Co prawda można jeździć z pękniętą sprężyną, ale jest to niebezpieczne. Taka awaria zmienia charakterystykę prowadzenia auta. Przez obniżenie prześwitu podczas jazdy po nierównościach możliwe jest uszkodzenie podwozia. Zdecydowanie odradzamy podejmowania prób jazdy samochodem z pękniętą sprężyną. Jeśli masz pytania, co do amortyzacji w swoim samochodzie, odwiedź nasz punkt, napisz do nas lub zadzwoń.

Pestalozziego 7, 50-325 Wrocław
+48 516 093 224

Gdzie kupić najlepsze sprężyny we Wrocławiu?

Jeśli szukasz miejsca, w którym warto jest zaopatrzyć się w części samochodowe, odwiedź sklep Auto-Zatoka. Oferujemy dużą dostępność części w atrakcyjnych cenach. Jeśli nie jesteś pewien, czy produkt będzie pasował do Twojego modelu auta, nasi specjaliści pomogą dobrać odpowiedni asortyment. Jesteśmy importerem ponad 40 zagranicznych marek, które zyskały uznanie u klientów i ekspertów z całego świata. Postaw na solidne i bezpieczne produkty. Nasze podzespoły pozwolą Ci uniknąć trudnych u kosztownych napraw oraz problemów z przejściem przeglądu.

Menu