Tarcze hamulcowe

Tarcze hamulcowe

Tarcze hamulcowe należą do głównych elementów układu hamulcowego. Należą one do systemów, które testowano już w latach 90. Obecnie z tarcz hamulcowych korzysta większość kierowców na całym świecie. Dowiedz się jak działają tarcze hamulcowe, kiedy należy je wymieniać i gdzie znaleźć fachowe punkty z tarczami we Wrocławiu.

Jak działają tarcze hamulcowe?

Zasada działania tarcz hamulcowych nie należy do skomplikowanych. Klocki hamulcowe zakleszczają tarcze po naciśnięciu pedału hamulca. Czym głębiej wciśnięty jest pedał, tym nacisk klocków na tarcze jest silniejszy. Dzięki temu kierowca może w pełni kontrolować cały proces hamowania, aż do ostatecznego zatrzymania pojazdu. Aby tarcze hamulcowe się nie przegrzały konieczne jest odpowiednie chłodzenie tej części w aucie. Takie działanie zapewnia sprawne działanie całego układu hamulcowego

Co ile km wymieniać tarcze?

Kierowcy często zastanawiają się kiedy wymieniać tarcze hamulcowe. W tym wypadku wiele zależy od stylu jazdy, warunków oraz przebiegu. Żywotność tarcz jest tym wyższa im mniej hamowania wymaga trasa. Jeśli często poruszasz się po mieście, wymiana tarcz hamulcowych będzie następowała częściej. Przyjęło się, że tarcze wytrzymują od 40 do 70 tys. km przebiegu. Jeśli nie wiesz, czy powinieneś wymienić tarcze, zwróć uwagę na popularne sygnały. Należy do nich wydłużona droga hamowania, drgania kierownicy podczas utraty prędkości, a także piszczenie hamulca lub odbijanie pedału hamulca. Niektóre z pojazdów mogą wymagać montażu tarcz podczas każdej wymiany klocków.

Tarcze hamulcowe we Wrocławiu

Jeśli masz problem z dobraniem odpowiednich części do swojego auta, zgłoś się do naszego punktu. Sklep Auto – Zatoka we Wrocławiu doradzi Ci w kwestii doboru tarcz hamulcowych odpowiadających potrzebom Twojego samochodu. W asortymencie naszego sklepu znajdziesz produkty marki ATE, TRW, Bosch, Breck, czy Textar. Postaw na solidny sprzęt, który będzie odpowiadał Twoim wymaganiom finansowym. Nasi specjaliści pomogą Ci zadbać o pojazd tak, aby bez obaw mógł on przejechać wiele kilometrów bez ryzyka awarii i mógł przejść badania na stacji diagnostycznej bez zbędnego stresu. W razie pytań, czekamy na Twój kontakt.

Rodzaje tarcz hamulcowych

Tarcze hamulcowe dzielimy ze względu na sposób odprowadzania ciepła. Każdy z typów można łatwo odróżnić już na pierwszy rzut oka.

  1. Tarcze pełne – są one pozbawione otworów lub nacięć. Jest to najtańszy rodzaj tarcz, którego główną zaletą jest atrakcyjna cena. Tarcze pełne nagrzewają się najszybciej spośród wszystkich modeli.
  2. Tarcze wentylowane – posiadają żebrowanie pomiędzy powierzchniami ciernymi. Za pomocą systemu rozgrzane powietrze ulatuje na zewnątrz wzdłuż rowków.
  3. Tarcze nacinane – są wyposażone w rowki wyżłobione w powierzchniach ciernych. Ich rola jest analogiczna do żebrowania – rowki odprowadzają ciepłe powietrze na zewnątrz.
  4. Tarcze nawiercane – cechują się okrągłymi wgłębieniami. Ich zaletą jest to, że poza ciepłym powietrzem odprowadzają także wodę i pył. Tarcze nawiercane należą do najbardziej zaawansowanych technologicznie tarcz. 

Niezależnie od tego jaki samochód posiadasz, dobierzemy do niego odpowiednie tarcze hamulcowe. Znajdziesz u nas części do niemal każdej marki auta. Posiadamy modele perforowane, które uchodzą za najbardziej efektywne tarcze pod kątem chłodzenia i ochrony przed brudem. 

Pestalozziego 7, 50-325 Wrocław
+48 516 093 224
Menu