Bębny hamulcowe

Bębny

Wiele wskazuje na to, że hamulce bębnowe to rozwiązanie, które prędko nie zostanie zastąpione. Ten rodzaj hamulca jest stosowany głównie w małych samochodach. Dowiedz się jak skonstruowane są hamulce bębnowe, jakie mają wady i zalety i gdzie można je nabyć. Poznaj praktyczne informacje na temat popularnych bębnów.

Hamulec bębnowy – konstrukcja

Hamulce bębnowe są częścią układu hamulcowego. Jak wskazuje nazwa hamulec bębnowy składa się z bębna, czyli elementu, który obraca się wraz z kołem. W jego wnętrzu znajdziemy dwie szczęki hamulcowe, przytwierdzone do tarczy hamulcowej. Zasada działania bębnów jest następująca. Szczęki rozpierane tłoczkiem hamulcowym trą o powierzchnię bębna, na skutek czego dochodzi do hamowania. Za przerwanie hamowania odpowiedzialna jest sprężyna lub układ sprężyn łączących szczęki. Można powiedzieć, że w trakcie hamowania same szczęki wykonują ruch obrotowy w niewielkim zakresie.

Czym jest układ Duplex, Simplex i samowzmacniający?

Hamulce bębnowe dzielimy na trzy rodzaje. Każdy z nich różni się innym układem i stopniem skomplikowania konstrukcji.

Hamulce bębnowe vs tarczowe

Wiele osób zastanawia się czym się różnią hamulce tarczowe od bębnowych? Które z tych rozwiązań wypada lepiej? Popularne tarcze hamulcowe znalazły większe poparcie wśród kierowców niż konkurencyjne bębny. Między innymi dlatego, że posiadają lepszy system chłodzenia mniejszą wagę. Co więcej siła hamowania w przypadku hamulców tarczowych jest większa, ponieważ w bębnach nacisk na elementy cierne nie jest równomierny. Nie ulega jednak wątpliwości, że hamulce bębnowe mają swoje plusy. Przede wszystkim jeśli chodzi o zakup i eksploatację, to hamulce bębnowe wypadają lepiej, niż hamulce tarcze. Warto wiedzieć, że hamulce bębnowe zużywają się pięć razy wolniej niż tarcze hamulcowe. Ostateczny werdykt w pojedynku hamulce bębnowe vs tarczowe jest więc zależny od wymagań samych kierowców. 

Hamulce bębnowe – Wrocław

Szukasz hamulców bębnowych we Wrocławiu? Udaj się do naszego punktu, a fachowcy chętnie doradzą Ci w kwestii najlepszych rozwiązań. Posiadamy bogaty asortyment, do którego zalicza się sprzęt takich marek jak ATE, TRW, Bosch, Breck oraz Textar. Postaw na sprawdzone i solidne części do swojego auta. Pamiętaj, że prawidłowo działający układ hamulcowy to gwarancja bezpieczeństwa i ochrona zdrowia i życia kierowcy i pasażerów. Odwiedź Auto – Zatokę aby zaopatrzyć się w części i zasięgnąć porad ekspertów. 

Pestalozziego 7, 50-325 Wrocław
+48 516 093 224
Menu