Filtry paliwa

Praktyczne informacje na temat filtru paliwa w aucie

Dobór odpowiedniego filtra paliwa jest ważny z perspektywy prawidłowego działania samochodu. Dobrze dopasowany filtr powietrza chroni całą jednostkę napędową przez groźnymi zanieczyszczeniami. Jego funkcja w nowoczesnych autach jest jeszcze ważniejsza niż w starszych pojazdach. Dowiedz się jak zadbać o silnik, jak często wymieniać filtr paliwa i gdzie znaleźć fachową pomoc.

Jak działa filtr paliwa w samochodzie?

Rolą filtru paliwa jest oczyszczanie paliwa ze szkodliwych cząstek stałych i wytrącającej się wody. Filtry zatrzymują zanieczyszczenia stałe do których należy piasek, rdza, cząstki metalu, woda, para wodna, oraz cząstki żywiczne pojawiające się podczas utleniania oleju napędowego. Każdy filtr wykonany jest ze specjalnej blachy, która jest odporna na korozję. W samochodach z filtrem samoczynnym filtrowane cząstki mają wielkość ponad 3 μm, a w silnikach benzynowych ponad 10 μm. Od sprawnego działania filtru paliwa zależy sprawność całego układu paliwowego, a przede wszystkim pompy Common Rail oraz wtryskiwaczy.

Jaki filtr paliwa wybrać?

Podczas doboru filtra paliwa rekomendujemy wybór sprawdzonych producentów. Tylko części wysokiej jakości pozwalają na zadowalające efekty z jazdy i zabezpieczenie silnika przed ewentualną awarią. Nie warto szukać tu oszczędności, bo mogą one odbić się negatywnie na działaniu filtra i doprowadzić do uszkodzenia części i kosztownych napraw. Polecamy wybór rozwiązań marki Knecht, Mahle, Mann, Deckerman, Kamoka. Wszystkie one są dostępne w naszym sklepie stacjonarnym we Wrocławiu.

Jak często wymieniać filtr paliwa?

Zarówno świeżo upieczeni, jak i doświadczeni kierowcy zastanawiają się jak często wymieniać filtr paliwa. Bez wątpienia ta czynność eksploatacyjna pomaga zachować odpowiedni stan techniczny pojazdu. Filtry należy wymieniać z różną częstotliwością w zależności od posiadanego modelu auta. W silnikach benzynowych wymiana powinna zostać przeprowadzana co 100 tys. przejechanych km, w silnikach wysokoprężnych co 30 – 50 tys. przejechanych km. Aby poznać szczegółową datę warto przeczytać instrukcję obsługi pojazdu. Ogólna zasada mówi, że filtr paliwa powinno się wymieniać co 2-3 lata. Jeśli chodzi o czas, ważne, aby dokonać wymiany filtra przed sezonem zimowym, ponieważ pozwoli to usunąć wodę zgromadzoną w przewodzie paliwowym. 

Dlaczego eksploatacja jest tak ważna?

Jazda bez filtra paliwa jest niedozwolona i prowadzi do awarii silnika. Na pytanie czy można jeździć bez filtra paliwa odpowiedź powinna być stanowcza. Również zapchany filtr paliwa jest groźny dla auta, bo działa wówczas nieskutecznie i może doprowadzić do awarii pompy wodnej, wtryskiwaczy lub doprowadzić do korozji elementów wewnętrznych silnika. Wymiana filtra paliwa jest szczególnie ważna w dieslach, ponieważ wpływa ona na żywotność układu wtryskowego.  Jeśli masz wątpliwości dotyczące filtra paliwa, chętnie odpowiemy na nurtujące pytania mailowo lub telefonicznie.

Pestalozziego 7, 50-325 Wrocław
+48 516 093 224

Gdzie kupić filtr paliwa we Wrocławiu?

Wymiana i dobór odpowiedniego filtra mogą wprawiać w zakłopotanie. Nie można przy tym zapomnieć, że efektywne działanie zapewnia tylko pasujący i umiejętnie założony filtr. Niewłaściwy produkt może przyczynić się do zużycia elementów silnikowych. Warto więc skorzystać z wiedzy ekspertów!

Jest wiele miejsc, w których można nabyć filtr paliwa. Nie każdy sklep oferuje jednak fachowe doradztwo i dużą dostępność części w atrakcyjnych cenach. Jeśli nie wiesz jaki filtr paliwa wybrać do swojego samochodu, udaj się do Auto-Zatoki przy ulicy Pestalozziego 8 we Wrocławiu. Obsługa sklepu chętnie udzieli Ci porad, które zagwarantują satysfakcję z zakupów. W naszym punkcie chętnie dobierzemy części do niemal każdej marki auta, bez dodatkowych kosztów.

Menu