Układ klimatyzacji

Klimatyzacja

Klimatyzacja w samochodzie pomaga przetrwać gorące dni. Okazuje się, że pełni ona znacznie ważniejszą rolę. Poza chłodzeniem wnętrza auta klimatyzacja odpowiada za osuszanie go, czyli niwelowanie wszelkiej wilgoci w kabinie. Dowiedz się z czego składa się układ klimatyzacji, jak o niego zadbać i dlaczego jest taki ważny. Poznaj budowę, części i najczęstsze awarie w klimatyzacji.

Klimatyzacja – budowa i zasada działania

Dzięki klimatyzacji kierowca i pasażerowie mogą poczuć się komfortowo. I choć obecnie jest ona dostępna w wyposażeniu niemal każdego samochodu, jej budowa praktycznie nie zmieniła się na przestrzeni lat. Jedyne zmiany w budowie klimatyzacji w nowoczesnych autach to większa ilość czujników i zastosowanie nowych rodzajów czynników chłodniczych. 

Co do zasady działania, w układzie klimatyzacji krąży gaz chłodniczy, nazywany także czynnikiem chłodniczym. To właśnie od jego zadaniem jest odebranie ciepła z powietrza. Schłodzone powietrze jest odprowadzane do wnętrza kabiny przez parownik klimatyzacji. 

Części układu klimatyzacji

Układ klimatyzacji składa się z wielu elementów, które są od siebie zależne. Należy do nich kompresor klimatyzacji, osuszacz klimatyzacji, parownik klimatyzacji, przełącznik klimatyzacji, skraplacz, czy też zawory klimatyzacji. Poza tym w skład układu klimatyzacji wchodzi panel sterowania, bezpieczniki, czujniki, mocowania oraz elementy układu wentylacji.

Co ile czyścić klimatyzację?

Każda klimatyzacja wymaga serwisowania. Czyszczenia klimatyzacji należy dokonywać przynajmniej raz na rok. Szczególnie ważne jest dezynfekowanie nawiewów i parownika. Z powodu wysokiej wilgotności gromadzą się tam grzyby, wirusy i bakterie. Serwis klimatyzacji jest niezbędny do zachowania sprawności całego układu i uniknięcia szkodliwych chorób układu oddechowego. Poza czyszczeniem warto na bieżąco uzupełniać poziom czynnika chłodzącego i zmieniać filtr osuszacz raz na dwa lata, a filtr kabiny conajmniej raz w roku. 

Częste awarie układu klimatyzacji

Do najczęstszych awarii układu klimatyzacji należy nieszczelność układu, awaria sprężarki klimatyzacji, awaria paska wieloklinowego, awaria panelu sterowania, zabrudzony filtr kabiny oraz grzyb i bakterie w parownikach. Sygnałem alarmowym do podjęcia naprawy klimatyzacji jest jej niska efektywność, przerywana praca, hałas po włączeniu klimatyzacji, woń stęchlizny we wnętrzu auta lub bóle głowy i alergie podczas jazdy z włączoną klimatyzacją. 

Pestalozziego 7, 50-325 Wrocław
+48 516 093 224

Części układu klimatyzacji
– Wrocław

Jeśli szukasz części układu klimatyzacji we Wrocławiu, przyjedź do sklepu Auto – Zatoka na ul. Pestalozziego 7. Bogaty wybór części sprawi, że znajdziesz tu sprzęt do niemal każdej marki auta. W asortymencie sklepu znajdziesz części takich marek jak Nissens, Delphi, Behr oraz Hella. Sprawdzone części zapewnią Ci komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy po mieście, czy w długiej trasie. Dzięki specjalistycznej aparaturze bez trudu dobierzemy dla Ciebie odpowiednie części, dając gwarancję udanych zakupów. Nasi specjaliści doradzą Ci w kwestii zakupów biorąc pod uwagę Twoje potrzeby i ustalony budżet. Uniknij niepotrzebnych napraw.

Menu