Klimatyzacja w samochodzie pomaga przetrwać gorące dni. Okazuje się, że pełni ona znacznie ważniejszą rolę. Poza chłodzeniem wnętrza auta klimatyzacja odpowiada za osuszanie go, czyli niwelowanie wszelkiej wilgoci w kabinie. Dowiedz się z czego składa się układ klimatyzacji, jak o niego zadbać i dlaczego jest taki ważny. Poznaj budowę, części i najczęstsze awarie w klimatyzacji.
Klimatyzacja – budowa i zasada działania
Dzięki klimatyzacji kierowca i pasażerowie mogą poczuć się komfortowo. I choć obecnie jest ona dostępna w wyposażeniu niemal każdego samochodu, jej budowa praktycznie nie zmieniła się na przestrzeni lat. Jedyne zmiany w budowie klimatyzacji w nowoczesnych autach to większa ilość czujników i zastosowanie nowych rodzajów czynników chłodniczych.
Co do zasady działania, w układzie klimatyzacji krąży gaz chłodniczy, nazywany także czynnikiem chłodniczym. To właśnie od jego zadaniem jest odebranie ciepła z powietrza. Schłodzone powietrze jest odprowadzane do wnętrza kabiny przez parownik klimatyzacji.
Części układu klimatyzacji
Układ klimatyzacji składa się z wielu elementów, które są od siebie zależne. Należy do nich kompresor klimatyzacji, osuszacz klimatyzacji, parownik klimatyzacji, przełącznik klimatyzacji, skraplacz, czy też zawory klimatyzacji. Poza tym w skład układu klimatyzacji wchodzi panel sterowania, bezpieczniki, czujniki, mocowania oraz elementy układu wentylacji.