Klocki hamulcowe

Klocki hamulcowe to jeden z najważniejszych elementów układu hamulcowego, który wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Wiele osób zadaje sobie pytanie jakie klocki hamulcowe wybrać i jakim firmom warto zaufać. Sprawdź, gdzie udać się na zakupy we Wrocławiu i jak zadbać o bezpieczeństwo swojego pojazdu w każdych warunkach.

Klocki hamulcowe – jak działają? 

Klocki hamulcowe składają się z kilku nałożonych na siebie warstw. W ich skład wchodzi płyta nośna, warstwa tłumiąca wibracje, materiał cierny. Płytka nośna należy do podstawy ich konstrukcji. Właśnie na niej zamontowana jest międzywarstwa, która tłumi wibracje i chroni zacisk przed wysoką temperaturą. Z kolei materiał cierny to warstwa, która trze o powierzchnię tarczy hamulcowej. Klocki hamulcowe działają w następujący sposób – kierowca naciska na pedał hamulca, płyn hamulcowy jest przepychany przez pompę, tłoczek wyciska się i dociska klocek do tarczy, tarcie warstwy ciernej o roboczą powoduje hamowanie pojazdu. Dzięki temu auto zwalnia albo całkowicie hamuje. Efektem ubocznym hamowania jest nagromadzenie się ciepła w okolicy tarczy.

Jak poznać zużyte klocki hamulcowe?

Rozpoznanie zużytych klocków nie jest trudne. Większość modeli klocków wyposażona jest w blaszki, które podczas zużycia hamulca, wydają metaliczny odgłos w trakcie hamowania. Wbudowany sygnalizator informuje o zagrożeniu i pozwala na wymianę klocków bez konieczności śledzenia stanu układu hamulcowego. Zatem jak poznać zużyte klocki hamulcowe? Odpowiedź brzmi – przez piszczenie lub metaliczny dźwięk jaki wydaje wbudowana blaszka. Klocki hamulcowe można również wymieniać przed piszczeniem, jeśli rowki wewnątrz nich zostaną starte. Warto wiedzieć, że klocki wymienia się zawsze parami, najczęściej wymieniane są one razem z tarczami. Jeśli chodzi o awarie klocków hamulcowych, poza piszczeniem należy do nich także ślizganie się po tarczy, przegrzanie, zwichrowanie tarczy hamulcowej oraz hałasowanie. 

Jakie klocki hamulcowe wybrać?

Spośród wielu modeli klocków wybór nie jest łatwy i oczywisty. Polecamy stawiać na renomowane marki, które zostały przetestowane przez kierowców. Rekomendujemy rozwiązania marki ATE, TRW, Bosch, Breck, czy Textar. Wszystkie te produkty znajdziesz w sklepie Auto – Zatoka. Jeśli chodzi o jakość, radzimy wystrzegać się tanich imitacji, które nie mają żadnej gwarancji.

Zakup klocków hamulcowych we Wrocławiu

Jeśli nie wiesz jakie klocki wybrać, sprawdź naszą ofertę. W sklepie Auto – Zatoka dobierzemy dla Ciebie klocki hamulcowe do konkretnego modelu auta. Posiadamy klocki metaliczne, organiczne i ceramiczne. Sprzedawane przez nas klocki hamulcowe posiadają niezbędne atesty i posiadają gwarancję. Najlepszym rozwiązaniem są klocki indywidualnie dobrane do samochodu. Dzięki wiedzy naszych specjalistów nie tylko nabędziesz najlepsze produkty, ale także dokonasz transakcji w preferowanej półce cenowej. Nasze klocki są dostosowane do pracy w trudnych warunkach i wysokiej temperaturze. Postaw na sprawdzony sprzęt, który zapewni Ci odpowiednią ochronę w trasie!

Pestalozziego 7, 50-325 Wrocław
+48 516 093 224
Menu