Sprzęgło w aucie spełnia bardzo istotną rolę. To właśnie dzięki niemu możliwa jest zmiana biegów i uruchomienie pojazdu. Element może działać tylko pod z pomocą docisku, który odpowiada za odpowiednie ustawienie tarczy sprzęgła. Sprawdź jak dokładnie działa docisk sprzęgła, jak rozpoznać uszkodzenie tej części, kiedy wymienić sprzęgło w samochodzie i gdzie znaleźć sprawdzone części na terenie Wrocławia.
Za co odpowiada docisk sprzęgła?
Docisk sprzęgła oddziaływuje na tarczę sprzęgła, łożyska, koło zamachowe oraz siłownik sprzęgła. Sukces pracy sprzęgła to harmonijne działanie wszystkich elementów tego układu. Sam docisk odpowiada za utrzymanie tarczy w odpowiedniej pozycji podczas zamachu. Dzięki niemu moc silnika wędruje do skrzyni biegów przez tarczę, koło zamachowe oraz wałek sprzęgłowy. Docisk tarczy sprzęgła jest bardzo ważny, ponieważ pełni on funkcję ochronną. Jeśli docisk nie jest wystarczająco silny, to tarcza może się szybciej zużywać.
Docisk sprzęgła – budowa
Budowa docisku sprzęgła nie należy do skomplikowanych. Element zawiera sprężynę membranową oraz dźwigienki. W sytuacji, w której docisk odsunie się od sprzęgła następuje rozłączenie napędu, a w efekcie zmianę przełożenia. Samą tarczę sprzęgła dociska poruszająca cały mechanizm tarcza cierna. Do jej zadań należy regulacja położenia tarczy w odpowiednim momencie. Elementy mogą różnić się w budowie w zależności od marki auta. Jeśli szukasz docisku sprzęgła do swojego samochodu, spytaj o dostępność części naszych specjalistów. Znajdziemy dla Ciebie pasujące elementy.