Dociski sprzęgła

Sprzęgło w aucie spełnia bardzo istotną rolę. To właśnie dzięki niemu możliwa jest zmiana biegów i uruchomienie pojazdu. Element może działać tylko pod z pomocą docisku, który odpowiada za odpowiednie ustawienie tarczy sprzęgła. Sprawdź jak dokładnie działa docisk sprzęgła, jak rozpoznać uszkodzenie tej części, kiedy wymienić sprzęgło w samochodzie i gdzie znaleźć sprawdzone części na terenie Wrocławia. 

Za co odpowiada docisk sprzęgła?

Docisk sprzęgła oddziaływuje na tarczę sprzęgła, łożyska, koło zamachowe oraz siłownik sprzęgła. Sukces pracy sprzęgła to harmonijne działanie wszystkich elementów tego układu. Sam docisk odpowiada za utrzymanie tarczy w odpowiedniej pozycji podczas zamachu. Dzięki niemu moc silnika wędruje do skrzyni biegów przez tarczę, koło zamachowe oraz wałek sprzęgłowy. Docisk tarczy sprzęgła jest bardzo ważny, ponieważ pełni on funkcję ochronną. Jeśli docisk nie jest wystarczająco silny, to tarcza może się szybciej zużywać.

Docisk sprzęgła – budowa

Budowa docisku sprzęgła nie należy do skomplikowanych. Element zawiera sprężynę membranową oraz dźwigienki. W sytuacji, w której docisk odsunie się od sprzęgła następuje rozłączenie napędu, a w efekcie zmianę przełożenia. Samą tarczę sprzęgła dociska poruszająca cały mechanizm tarcza cierna. Do jej zadań należy regulacja położenia tarczy w odpowiednim momencie. Elementy mogą różnić się w budowie w zależności od marki auta. Jeśli szukasz docisku sprzęgła do swojego samochodu, spytaj o dostępność części naszych specjalistów. Znajdziemy dla Ciebie pasujące elementy.

Jak poznać uszkodzony docisk sprzęgła?

Docisk sprzęgła ulega zniszczeniu przez eksploatację. Jest on elementem, który ściera się podczas jeżdżenia autem. Zużyciu ulega sam mechanizm sterujący dociskiem oraz tarcza ścierna. Zazwyczaj awarie docisku sprzęgła przebiegają stopniowo i można je łatwo rozpoznać. Do objawów zepsucia się elementu należy:

  • problem ze zmianą biegów,
  • głośny stukot pojawiający się podczas wciskania sprzęgła,
  • nagły wzrost obrotów silnika,
  • szarpanie w trakcie ruszania.

Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, że docisk sprzęgła można uszkodzić przez gwałtowne naciskanie pedału sprzęgła oraz wciskanie go do połowy. Takie praktyki znacznie obniżają sprawność i żywotność tego podzespołu.

Co ile km wymienia się docisk sprzęgła?

Tak naprawdę nie ma ustalonej liczby przejechanych kilometrów, która byłaby sygnałem do zmiany tego elementu. Zatem kiedy wymienić docisk sprzęgła? Powodem do wymiany docisku sprzęgła jest jego zużycie. Zalecamy, aby kontrolować ten element i działać podczas zauważenia pierwszych symptomów, które zostały opisane powyżej. Mechanicy w serwisach często proponują klientom wymianę całego sprzęgła, zamiast pojedynczych elementów. Dzieje się tak, ponieważ często cały zestaw sprzęgła jest tańszy niż jego pojedyncze elementy. Poza tym wymieniając część w całości masz pewność, że będzie się ona dobrze spisywała na drodze i unikniesz jej dalszych napraw.

Pestalozziego 7, 50-325 Wrocław
+48 516 093 224

Docisk sprzęgła we Wrocławiu

Gdzie kupić docisk sprzęgła we Wrocławiu? Odwiedź Auto-Zatokę. Posiadamy części układu sprzęgła wysokiej jakości i pomożemy Ci dobrać sprzęt do marki samochodu. W naszym sklepie znajdziesz produkty takich producentów docisków sprzęgłowych jak LUK, Sachs, czy Valeo. Jako dystrybutor części do wszystkich zachodnio-europejskich marek aut gwarantujemy dużą dostępność produktów. Auto-Zatoka to importer ponad 40 największych producentów z zagranicy. Dzięki fachowej wiedzy i selekcji asortymentu, oferujemy klientom najwyższą jakość produktów i usług. Odwiedź nasz punkt i przekonaj się jakie to proste!

Menu