Układ amortyzacji

układ

Układ amortyzacji należy sprawdzać co najmniej dwa razy każdego roku. Warto dokonać przeglądu podczas sezonowej zmiany opon. Podczas zdejmowania kół widoczne są usterki takie jak wycieki oleju, korozja tłoka czy też pęknięcia amortyzatora. Sprawdź jak zadbać o elementy układu amortyzacji i na jakie części warto postawić.

Jak działa amortyzacja w aucie

Amortyzacja to cały układ elementów odpowiadających za przenoszenie i równomierne rozkładanie obciążenia pomiędzy zawieszeniem a kołami. Ich zadaniem jest nie tylko utrzymanie całego ciężaru samochodu, ale przede wszystkim tłumienie powstałych wibracji. Amortyzacja równoważy siły bezwładności, które powstają podczas hamowania oraz przyspieszenia. 

Jak skonstruowany jest układ amortyzacji?

Amortyzacja w samochodzie to współgrające ze sobą części, takie jak amoryzatory, sprężyny śrubowe i resory piórowe. Zasada działania tego układu jest następująca – podczas poruszania się tłoczyska, olej przepływa pomiędzy komorami, wytwarzając opór potrzebny do tłumienia drgań. Warto wiedzieć, że dolna komora jest wypełniona sprężonym gazem, a górna olejem.

Części układu amortyzacji

Jeśli szukasz sprawdzonych części układu amortyzacji, odwiedź sklep Auto-Zatoka we Wrocławiu. Posiadamy części układu amortyzacji do niemal każdej marki auta. W swoim asortymencie posiadamy wyposażenie do aut od ponad 40 marek od zagranicznych dystrybutorów. Znajdziesz u nas:

Jak zadbać o układ amortyzacji?

Aby samochód prowadził się pewnie i bez problemów, należy zadbać o kilka ważnych aspektów. 

  • Przede wszystkim nie należy przeciążać auta. Każda z części została wyprodukowana z odpowiednim przeznaczeniem. Zawieszenie z amortyzatorami i resorami piórowymi to pierwsze elementy, które mogą ulec uszkodzeniu. 
  • W celu ochrony amortyzacji zalecamy unikania agresywnej jazdy. Wszelkie obciążenia uderzeniowe mają destrukcyjny wpływ na elementy tego układu.
  • Ważne jest także, aby sprawdzać stan osłon przeciwpyłowych. Kiedy ulegną one rozerwaniu, tłoczysko amortyzatora może się zużyć znacznie szybciej.
  • Warto pamiętać, aby w odpowiednim czasie wymieniać elementy układu amortyzacji. Dla przykladu zaniedbanie wymiany tulei prowadzi do uszkodzenia się łożysk resorów piórowych. Z kolei uszkodzone amortyzatory prowadzą do uszkodzenia się sprężyny. Zalecamy, aby dokonywać cyklicznego przeglądu i kontrolować stan techniczny podzespołów. 

Awarie układu amortyzacji

Zastanawiasz się jak rozpoznać awarie układu amortyzacji? Do popularnych symptomów usterki amortyzacji należy bujanie podwoziem, a także niepewne prowadzenia samochodu w zakrętach. Zużycie układu amortyzacji następuje stopniowo, dlatego niezwykle ciężko jest zauważyć pogorszenie się parametrów jezdnych. Nieco miększe zawieszenie może wydawać się komfortowe w trakcie jazdy, ale jest to zgubne odczucie. W rzeczywistości zużycie amortyzatorów wpływa negatywnie na bezpieczeństwo jazdy, uniemożliwiając wykonanie niektórych manewrów. Pamiętaj, że sprawne amortyzatory zapobiegają wypadkom.

Pestalozziego 7, 50-325 Wrocław
+48 516 093 224

Gdzie kupić części układu amortyzacji we Wrocławiu? 

Jeśli poszukujesz sprawdzonego dealera części samochodowych, zgłoś się do punktu Auto-Zatoka. W naszym asortymencie znajdziesz wiele części wysokiej jakości oraz profesjonalne doradztwo. Posiadamy bogate doświadczenie, które pozwala nam dobierać odpowiednie części i pomagać klientom w zakupach podzespołów. Odwiedź nasz sklep, a dobierzemy coś specjalnego pod kątem zasobności Twojego portfela. W punkcie znajdziesz części układu amortyzacji i wiele więcej. Mamy coś specjalnego dla każdego kierowcy oraz atrakcyjne promocje dla stałych klientów. Sprawdź naszą ofertę!

Menu