Pompy sprzęgła

Sprzęgło w samochodzie pełni bardzo istotną rolę. Dzięki niemu możliwe jest nie tylko odpalenie auta, ale również zmiana przełożeń. Sprawdź, jak działa pompa sprzęgła, będąca elementem układu sprzęgła i jak rozpoznać jej awarię. Oto zbiór praktycznych informacji na temat tego podzespołu.

Czym jest pompa sprzęgła?

Pompa sprzęgła wchodzi w skład układu wysprzęglającego w aucie. Jest ona elementem pozwalającym na zmianę biegów, poprzez wprawienie w ruch płynów, znajdujących się w przewodzie hydraulicznym. Dzięki pompie sprzęgła poruszany jest wysprzęglik, który uruchamia tłok poruszający dźwigienkę. Zadaniem dźwigienki jest odciągnięcie docisku od tarczy sprzęgła przy użyciu sprężyny talerzowej. Prawidłowe działanie wszystkich części pozwala na wrzucenie biegu.  

Gdzie znajduje się pompa sprzęgła w aucie?

Jeśli chodzi o lokalizację pompy sprzęgła, część znajduje się obok pedału sprzęgła i jest z nim połączona bezpośrednio. Co ciekawe, stanowi ona jedyny element hydrauliczny w układzie sprzęgła. Przewody pompy sięgają do wysięgnika sprzęgła i są z nim połączone. 

Jaką pompę sprzęgła kupić?

Jeśli planujesz wymianę pompy sprzęgła, warto postawić na sprawdzone i pewne podzespoły. Polecamy produkty marki LuK, ATE oraz FTE Automotive, które znajdziesz w sklepie Auto-Zatoka. Są to pompy sprzęgła renomowanych producentów, które przeszły wymagające testy. Sprawdź nasz asortyment i dobierz wysokiej jakości części do marki samochodu.

Usterki pompy sprzęgła

Najczęstszym objawem awarii pompy sprzęgła jest problem ze zmianą biegów polegający na utrudnionej pracy lewarka zmiany biegów lub pedału sprzęgła. Szczególnie alarmujący jest problem z wrzuceniem pierwszego lub wstecznego biegu albo powrót sprzęgła do jego wyjściowej pozycji. Częstą awarią pompy sprzęgła jest nieszczelność tłoka, której towarzyszy wyciek płynu hydraulicznego. Jest to awaria, którą łatwo zdiagnozować, znajdując miejsce wycieku. Przetarty tłok powoduje, że ciśnienie jest zbyt wysokie i olej cofa się przez uszczelkę pompy. Awaria pompy sprzęgła jest bardzo ryzykowna dla wszystkich podzespołów, dlatego radzimy jak najszybciej wykonać wymianę części. Jednorazowa wymiana płynu hydraulicznego to rozwiązanie chwilowe, które na dłuższą metę może uszkodzić cały układ. Ze względów bezpieczeństwa radzimy zlecić wymianę pompy sprzęgła specjalistom.

Pestalozziego 7, 50-325 Wrocław
+48 516 093 224

Pompa sprzęgła we Wrocławiu – gdzie kupić najlepszy egzemplarz?

Jeśli szukasz sprawdzonej pompy sprzęgła we Wrocławiu, odwiedź sklep Auto-Zatoka na ulicy Pestalozziego 7. Nasi specjaliści pomogą Ci dobrać część do marki auta na podstawie zaawansowanego sprzętu. Jesteśmy importerem ponad 40 marek zagranicznych części, które są uznawane za najlepsze w swojej klasie. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój samochód będzie sprawdzał się na drodze, zaufaj fachowcom z doświadczeniem. W naszym asortymencie znajdziesz koła dwumasowe, tarcze, siłowniki i wiele innych.   

Menu