Osuszacz klimatyzacji

Dzięki klimatyzacji jazda autem jest komfortowa bez względu na warunki atmosferyczne. Obecnie tego typu udogodnienie posiada niemal każde, nowoczesne auto. Układ klimatyzacji to system składający się z wielu części i podzespołów, które możesz nabyć w sklepie Auto – Zatoka. Jednym z nich jest osuszacz klimatyzacji. Oto, co warto o nim wiedzieć.

Osuszacz klimatyzacji – co to takiego? 

Osuszacz klimatyzacji pełni funkcję buforową i filtrującą względem czynnika. Jeśli chodzi o jego umiejscowienie, znajduje się on między skraplaczem, a zaworem rozprężnym. Osuszacz filtruje zanieczyszczenia i absorbuje wilgoć z całego układu klimatyzacji. Zasada działania filtra jest następująca – wchłania on wilgoć i zanieczyszczenia i zatrzymuje w materiale higroskopijnym. Dzięki temu czynnik chłodzący w formie cieczy pod wysokim ciśnieniem, trafia do zaworu rozprężnego.

Jak wygląda osuszacz klimatyzacji? 

Jeśli chodzi o wygląd to osuszacz klimatyzacji przypomina mały, cienki walec. Zazwyczaj posiada on dwa złącza po obu końcach (niekiedy zdarza się, że końce są obok siebie). Wewnątrz walca znajduje się materiał higroskopijny, który zatrzymuje wilgoć. Warto wiedzieć, że chłonność filtra jest ograniczona, więc należy go regularnie wymieniać. 

Kiedy wymienić osuszacz klimatyzacji?

Osuszacz klimatyzacji, zwany także filtrem klimatyzacji jest elementem eksploatacyjnym. Wielu kierowców zastanawia się co ile należy wymieniać osuszacz klimatyzacji. Przyjęło się, że nowy filtr należy montować co dwa lata, choć czas ten jest uzależniony od wielkości i typu filtra. Dwa lata to górna granica, ponieważ po takim czasie, w zbiorniku nie ma miejsca na magazynowanie wody. Poza tym zalecamy wymianę osuszacza w momencie, gdy klimatyzacja jest nieszczelna. Po dokonaniu naprawy należy założyć nowy filtr. Co więcej osuszacz trzeba wymienić po każdorazowym otworzeniu układu klimatyzacji. Innym powodem do montażu nowej części jest stłuczka lub niska efektywność klimatyzacji.

Jak wymienić osuszacz klimatyzacji?

Wymiana filtra klimatyzacji nie należy do łatwych zadań. Wymiana osuszacza wymaga specjalistycznej wiedzy, przez co może jej dokonać tylko i wyłącznie mechanik w warsztacie samochodowym. Podstawą przed wymianą filtra jest sprawdzenie szczelności układu. Kiedy szczelność nie budzi wątpliwości, wówczas konieczne jest usunięcie z układu gazu i oleju mineralnego. 

Pestalozziego 7, 50-325 Wrocław
+48 516 093 224

Osuszacz klimatyzacji – Wrocław

Zastanawiasz się gdzie znaleźć osuszacz klimatyzacji we Wrocławiu? Sprawdź ofertę sklepu Auto – Zatoka na ul. Pestalozziego 7. Posiadamy sprawdzone produkty w dobrych cenach i fachowe wsparcie naszych specjalistów. Znajdziesz u nas części do każdej marki auta oraz kompleksowe doradztwo.

Dzięki fachowej aparaturze dobierzemy produkty pasujące do Twojego auta – w atrakcyjnej cenie i bez zbędnych formalności. W asortymencie Auto – Zatoki znajdziesz renomowane marki, takie jak Nissens, Delphi, Behr oraz Hella. Poza osuszaczem powietrza znajdziesz u nas np. kompresor klimatyzacji, czy parownik klimatyzacjiCzekamy na Twój kontakt w przypadku wszelkich pytań.

Menu