Pompa paliwa

W każdym aucie znajdziemy kilka różnych pomp. Mechanicy naprawiają pompy spryskiwaczy, czy pompy wtryskowe. Jaka jest więc rola pompy paliwa i czym różni się ona od pozostałych? Tego wszystkiego dowiesz się z tego artykułu. Jeśli szukasz sprawdzonej pompy do swojego pojazdu, odwiedź sklep Auto-Zatoka.

Pompa paliwa – historia i rozwój

Pompa paliwa to stosunkowo proste urządzenie, które działało już w Fiacie 126p. Czynności eksploatacyjne były proste, ponieważ w tym okresie pompę wystarczyło wyjąć, wyczyścić i nałożyć nową membranę. Z biegiem rozwoju motoryzacji pompy zaczęły być coraz bardziej skomplikowane, ponieważ na rynku pojawiły się auta z zaawansowaną elektroniką. Niestety w dzisiejszych czasach awaria pompy paliwa jest znacznie poważniejsza i wiąże się z odprowadzeniem auta na lawecie.

Czym jest pompa paliwa?

Rolą pompy paliwa w samochodzie jest przeniesienie paliwa ze zbiornika paliwa do gaźnika albo do wtryskiwacza paliwa. Podstawową rolą tej pompy jest zapewnienie paliwu odpowiedniego ciśnienia. Dzięki pompie paliwa możliwe jest przeprowadzenie spalania mieszanki paliwa z powietrzem. Bez wątpienia są one istotną częścią samochodu, bez którego nie mógłby on prawidłowo działać.

Typy pompy paliwa

Układy wtryskowe, nadciśnieniowe możemy podzielić na dwa rodzaje pomp paliwa – wirnikowe oraz rotacyjne. 

  • Pompa wirnikowa są umiejscowione wewnątrz zbiornika paliwa. Znajduje się tam kosz oraz czujnik poziomu paliwa. Ten rodzaj pompy zanurzony jest w paliwie, które przez nią przepływa. Poza chłodzeniem pełni ona rolę oczyszczacza szczotki i kolektora. W pompach wirnikowych istotny jest zawór nadmiarowy, łączący komorę tłoczenia z komorą spalania. Efektywność tej pompy jest zależna od prędkości pracy wirników oraz napięcia zasilania.
  • Pompa rotacyjna posiada tarczę zabierakową, którą jest wprawiana w ruch przez wałek silnika. Dużą rolę odgrywają tu rolki robocze, zamontowane w obwodzie tarczy. Dzięki sile bezwładności są one dociskane do bieżni mimoosiowej. Zasada działania pompy rotacyjnej jest następująca. Paliwo zostaje rozprężone i poprzez pompę przetransportowane do króćca wylotowego.

Jaką pompę paliwa wybrać? 

Wybór odpowiedniego sprzętu nie jest jednoznaczny. Na rynku znajdziesz wiele polecanych marek, które mogą pochwalić się dobrymi ocenami klientów. Sprawdzonym wyborem jest zakup pompy paliwa MGM lub Bosch. Na przestrzeni lat zdobyły one niezawodność i zadowalające wyniki w testach motoryzacyjnych. Produkty tych firm znajdziesz w sklepie Auto-Zatoka we Wrocławiu. Jesteśmy importerem ponad 40 zagranicznych przedsiębiorstw o ugruntowanej pozycji na rynku. Wśród produktów znajdziesz części do niemal każdej marki samochodu.

Awaria pompy paliwa

Żywotność pompy paliwa jest szacowana na około 250 do 300 tysięcy przejechanych kilometrów. Zaniedbanie wymiany może nieść za sobą groźne następstwa. Zepsuta pompa paliwa powoduje problemy z rozruchem auta, wywołuje spadek mocy silnika oraz szarpanie. Do najczęstszych powodów awarii pompy paliwa jest tankowanie paliwa zanieczyszczonego oraz długotrwała jazda na rezerwie. Zdecydowanie odradzamy stosowanie takich praktyk. Dbanie o jakość paliwa oraz jego odpowiednią ilość to klucz do utrzymania pompy paliwa w dobrej kondycji. W przeciwnym razie może ona ulec zatarciu.

Pestalozziego 7, 50-325 Wrocław
+48 516 093 224

Gdzie kupić pompę paliwa we Wrocławiu?

Auto-Zatoka zaprasza wszystkich tych, którzy szukają wysokiej jakości pompy paliwa we Wrocławiu. Pomożemy Ci w dokonaniu wyboru i dobierzemy odpowiedni produkt do specyfiki pojazdu. Zaufaj naszym specjalistom, a zyskasz wyselekcjonowane produkty w atrakcyjnej cenie. Dbamy, aby zakupy w Auto-Zatoce były satysfakcjonujące i gwarantowały poprawę sprawności auta. Nasze części są przetestowane pod kątem bezpieczeństwa i niezawodności. W przypadku pytań, chętnie udzielimy Ci wyczerpującej odpowiedzi. Napisz, zadzwoń lub przyjedź do naszego punktu!

  

Menu