Tuleje wahaczy

Na komfort i bezpieczeństwo jazdy wpływ ma wiele układów. Jednym z najważniejszych, gwarantującym swobodne przemieszczanie się jest układ zawieszenia. To właśnie on odpowiedzialny jest za tłumienie drgań i utrzymanie pojazdu w odpowiedniej pozycji. Nierówności jezdni neutralizują w pierwszej kolejności opony i wahacze. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że to tuleje wahaczy narażone są na największe obciążenia. To właśnie dzięki nim jazda autem jest bezpieczna. 

Tuleja wahacza – wygląd i położenie

Bez wątpienia tuleja wahacza to jeden z najmniejszych elementów zawieszenia. Mimo to jej rola w poprawnym funkcjonowaniu auta jest nie do przecenienia. Tuleje umożliwiają pracę wahaczy i łączników, a do tego odpowiadają za odpowiednie osadzenie auta, aby konstrukcja była stabilna. Rolą tulei jest także zmniejszenie naprężenia w zawieszeniu. Dzięki temu tłumią one wstrząsy pojawiające się podczas pracy układu jezdnego. Jeśli chodzi o ulokowanie tej części, tuleje wchodzą w skład wahaczy. Ich kształt przypomina literę A, a niekiedy U. Zadaniem tulei jest utrzymanie koła we właściwej pozycji i połączenie go z osią pojazdu. 

Awaria tulei wahacza?

Tuleje wahacza stosunkowo często ulegają zużyciu. W niektórych modelach aut tuleja może wytrzymać zaledwie 15 tys. km. Na to ile wytrzyma tuleja wpływ ma przede wszystkim sposób eksploatacji pojazdu oraz obciążenia jakim jest poddawane jest zawieszenie. W przypadku tulei guma traci swoje właściwości i staje się krucha. Warto w porę wymienić tuleję, zwłaszcza, że to ona mierzy się z pokonywaniem krawężnikiem, studzienek i podjazdów. Tuleje należy wymienić jeśli auto zaczyna szarpać przy ruszaniu, a z zawieszenia dochodzą stuki. Sprawdź ofertę naszych części i wybierz coś dla siebie.

Jak działają tuleje wahacza?

Tuleja tylnego, przedniego i poprzedniego wahacza jest następująca. Część ta jest odpowiedzialna za tłumienie najmniejszych wstrząsów. Tuleje izolują wahacze i to właśnie na nich położony jest cały ciężar pojazdu. Można powiedzieć, że są one łącznikiem pomiędzy karoserią auta, a zawieszeniem. I choć tuleje wahacza są niepozorne, to właśnie one odpowiadają za komfortowe prowadzenie pojazdu.

Pestalozziego 7, 50-325 Wrocław
+48 516 093 224

Tuleje wahaczy we Wrocławiu

Szukasz sprawdzonego dostawcy części na terenie Dolnego Śląska? Sprawdź ofertę sklepu Auto – Zatoka. Sprawdź ofertę tulei wahaczy we Wrocławiu oraz innych części układu zawieszenia, takich jak np. drążki, czy sworznie. W naszej ofercie posiadamy produkty marek takich jak TRW, Lemforder, Kamoka, czy Febi.

Nasi specjaliści pomogą Ci dobrać odpowiednie części, biorąc pod uwagę model auta oraz zasobność portfela. Sprawdź naszą ofertę i dobierz coś dla siebie. Czekamy na Twój kontakt telefoniczny, mailowy oraz wizytę w naszym punkcie.

Menu