Amortyzatory tylne

Amortyzatory przednie i tylne są niezwykle ważne dla zachowania odpowiedniej pozycji samochodu. Ich rolą jest tłumienie drgań powstałych podczas jazdy po nierównym terenie. Nie każdy kierowca wie, że ich celem jest także poprawa bezpieczeństwa na drodze. Dowiedz się jak działają amortyzatory, które modele warto kupić i gdzie dokonać zakupu na terenie Wrocławia.  

Jak działa amortyzator w samochodzie?

Zadaniem amortyzatora jest poprawa bezpieczeństwa na drodze. Odpowiednia praca amortyzatorów pozwala zachować odpowiednią przyczepność kół do podłoża. Układ tłumiący jest poddawany ciągłemu ściskaniu i odbijaniu. Z tego względu część ta wymaga cyklicznej wymiany.

Typy amortyzatorów

Wyróżniamy dwa typy amortyzatorów – jednorurowe oraz dwururowe. 

Amortyzatory jednorurowe

Modele jednorurowe składają się z takich elementów jak zbiornik wyrównawczy, cylinder roboczy, tłoczysko, tłok, prowadnica tłoczyska oraz zawór denny. W tej odmianie amortyzatora nie ma zbiornika kompensacyjnego. Amortyzator jest wypełniony olejem oraz gazem.

Amortyzatory dwururowe 

W typie dwururowym jest cylinder roboczy, tłok, tłoczysko i zbiornik wyrównawczy. W amortyzatorze dwurorwym dochodzi do ściskania, które jest pierwszym etapem jego pracy.  Drugim etapem pracy jest natomiast odbicie. 

Jaki amortyzator tylny wybrać?

W naszym asortymencie znajdziesz produkty renomowanych marek, takich jak Bilstein, Kamoka, Sachs, Denckermann, czy TRW. Warto postawić na renomowany sprzęt, który spełnia wszystkie wymagania i nie zawodzi w trasie. Chętnie pomożemy Ci z doborem odpowiednich części do Twojej marki auta. W przypadku pytań, czekamy na Twój kontakt!

Objawy zużytych amortyzatorów

Oznaki zużytych amortyzatorów jak i kolumn zawieszenia można łatwo rozpoznać. Do głównych sygnałów świadczących o awarii należy:

  • opadanie przodu samochodu podczas hamowania,
  • nadmierne podskakiwanie pojazdu podczas drogi na wybojach,
  • nierówne zużycie opon z każdej strony,
  • przysiadanie tyłu auta w trakcie przyspieszenia,
  • wibracje odczuwalne na kierownicy,
  • pukanie i stukanie dochodzące z okolic amortyzatora,
  • wyciekanie płynu na zewnątrz amortyzatorów.

Jak sprawdzić kondycję amortyzatora z tyłu?

W celu przetestowania amortyzatora należy lekko nacisnąć na karoserię samochodu, uważając przy tym, by nie zrobić wgniecenia. Amortyzatory są sprawne, jeśli po odskoczeniu samochód jest w stanie szybko wrócić do swojego pierwotnego położenia. 

Innym sposobem na sprawdzenie stanu amortyzatora jest demontaż tego elementu i sprawdzenie jego wilgotności. Sprawny amortyzator zawsze będzie szczelny, a więc będzie on suchy. Jeśli jest natomiast mokry i lepki, jest to znak, że doszło do wycieku oleju i trzeba natychmiast wymienić tę część.

Pestalozziego 7, 50-325 Wrocław
+48 516 093 224

Gdzie kupić amortyzatory we Wrocławiu?

W stolicy dolnego śląska znajdziesz wiele sklepów motoryzacyjnych, które są godne uwagi. Jeśli jednak zależy Ci na najwyższej jakości części, odwiedź sklep Auto – Zatoka na ulicy Pestalozziego 7. Oferujemy pełne wsparcie dla kierowców, które opiera się na fachowym doradztwie w kwestii zakupu części. Dzięki wiedzy naszych fachowców będziesz miał pewność, że części będą pasowały do Twojego samochodu. Posiadamy sprzęt importowany od ponad 40 zagranicznych firm, które znalazły uznanie wśród klientów na całym świecie. Sprawdź naszą ofertę, aby dowiedzieć się więcej!

Menu