Czy wiesz jaką rolę pełnią przekładnie kierownicze? Są one ważnym elementem mechanicznym, który wpływa na bezpieczeństwo. Dowiedz się jak o nie prawidłowo zadbać i jakie przekładnie warto kupić. Sprawdź ofertę sklepu Auto – Zatoka i postaw na najlepsze przekładnie kierownicze we Wrocławiu.
Jak działają przekładnie kierownicze?
Przekładnie kierownicze to urządzenia mechaniczne służące do przekształcania ruchu obrotowego koła kierownicy w ruch liniowy potrzebny do obracania kół pojazdu. Zazwyczaj składają się one z szeregu kół zębatych i połączeń, które przenoszą ruch koła kierownicy na koła pojazdu. Koła zębate w przekładni kierowniczej są zazwyczaj ułożone w konfiguracji zębatkowej, w której koło zębate na wale kierownicy zazębia się z kołem zębatym, które jest połączone z kołami. Gdy kierownica jest obracana, zębnik obraca się i porusza zębatkę, co z kolei powoduje obracanie się kół. W niektórych nowszych pojazdach stosuje się elektryczne wspomaganie kierownicy, które wykorzystuje silnik elektryczny do wspomagania procesu kierowania zamiast mechanicznej przekładni.
Rodzaje przekładni kierowniczej
Istnieją różne typy przekładni kierowniczej, w zależności od konstrukcji pojazdu i rodzaju układu kierowniczego. Oto kilka przykładów:
- Przekładnia zębata: jest to najczęściej spotykany typ przekładni kierowniczej, w którym koło zębate na końcu wału kierowniczego zębi się z rackiem (listwą zębatą), która jest połączona z kołami kierowniczymi pojazdu.
- Przekładnia drążkowa: jest to rodzaj przekładni, w której drążek kierowniczy jest przesuwany w przód i w tył przez koło kierownicy.
- Przekładnia recyrkulacyjna: jest to typ przekładni stosowany w układach kierowniczych z elektrycznym wspomaganiem kierownicy. W tym układzie, elektryczny silnik wspomaga ruch koła kierownicy, co ułatwia kierowanie pojazdem.
- Przekładnia bezpośrednia: jest to rodzaj przekładni, w której koło kierownicy jest bezpośrednio połączone z kołami kierowniczymi pojazdu. Nie ma tu pośrednich przekładni zębatych lub drążków.
- Przekładnia planetarna: jest to typ przekładni, w której przesuwane jest koło zębate znajdujące się wewnątrz koła zębatego zewnętrznego, które jest połączone z kołami kierowniczymi pojazdu.
Czy można jeździć z uszkodzoną przekładnią kierowniczą?
Jeśli przekładnia kierownicza jest uszkodzona, może to prowadzić do trudności w kierowaniu pojazdem oraz zwiększonego ryzyka wypadku. Dlatego nie jest zalecane, aby jeździć z uszkodzoną przekładnią kierowniczą.
Uszkodzenie przekładni kierowniczej może objawiać się różnymi sposobami, takimi jak: trudności w skręcaniu kołami, hałas podczas kierowania, brak wspomagania kierownicy, wyczuwalne drgania podczas kierowania, a nawet brak możliwości skręcania.
Gdzie kupić przekładnie kierownicze?
Jeśli zależy Ci na sprawdzonych produktach, odwiedź punkt Auto – Zatoka. Jesteśmy importerem ponad 40 zagranicznych firm. Oferujemy przekładnie kierownicze i wiele innych części. W naszym sklepie pozyskasz podzespoły do niemal każdej marki samochodu.