Przekładnie kierownicze

Czy wiesz jaką rolę pełnią przekładnie kierownicze? Są one ważnym elementem mechanicznym, który wpływa na bezpieczeństwo. Dowiedz się jak o nie prawidłowo zadbać i jakie przekładnie warto kupić. Sprawdź ofertę sklepu Auto – Zatoka i postaw na najlepsze przekładnie kierownicze we Wrocławiu.

Jak działają przekładnie kierownicze?

Przekładnie kierownicze to urządzenia mechaniczne służące do przekształcania ruchu obrotowego koła kierownicy w ruch liniowy potrzebny do obracania kół pojazdu. Zazwyczaj składają się one z szeregu kół zębatych i połączeń, które przenoszą ruch koła kierownicy na koła pojazdu. Koła zębate w przekładni kierowniczej są zazwyczaj ułożone w konfiguracji zębatkowej, w której koło zębate na wale kierownicy zazębia się z kołem zębatym, które jest połączone z kołami. Gdy kierownica jest obracana, zębnik obraca się i porusza zębatkę, co z kolei powoduje obracanie się kół. W niektórych nowszych pojazdach stosuje się elektryczne wspomaganie kierownicy, które wykorzystuje silnik elektryczny do wspomagania procesu kierowania zamiast mechanicznej przekładni.

Rodzaje przekładni kierowniczej

Istnieją różne typy przekładni kierowniczej, w zależności od konstrukcji pojazdu i rodzaju układu kierowniczego. Oto kilka przykładów:

  1. Przekładnia zębata: jest to najczęściej spotykany typ przekładni kierowniczej, w którym koło zębate na końcu wału kierowniczego zębi się z rackiem (listwą zębatą), która jest połączona z kołami kierowniczymi pojazdu.
  2. Przekładnia drążkowa: jest to rodzaj przekładni, w której drążek kierowniczy jest przesuwany w przód i w tył przez koło kierownicy.
  3. Przekładnia recyrkulacyjna: jest to typ przekładni stosowany w układach kierowniczych z elektrycznym wspomaganiem kierownicy. W tym układzie, elektryczny silnik wspomaga ruch koła kierownicy, co ułatwia kierowanie pojazdem.
  4. Przekładnia bezpośrednia: jest to rodzaj przekładni, w której koło kierownicy jest bezpośrednio połączone z kołami kierowniczymi pojazdu. Nie ma tu pośrednich przekładni zębatych lub drążków.
  5. Przekładnia planetarna: jest to typ przekładni, w której przesuwane jest koło zębate znajdujące się wewnątrz koła zębatego zewnętrznego, które jest połączone z kołami kierowniczymi pojazdu.

Czy można jeździć z uszkodzoną przekładnią kierowniczą?

Jeśli przekładnia kierownicza jest uszkodzona, może to prowadzić do trudności w kierowaniu pojazdem oraz zwiększonego ryzyka wypadku. Dlatego nie jest zalecane, aby jeździć z uszkodzoną przekładnią kierowniczą.

Uszkodzenie przekładni kierowniczej może objawiać się różnymi sposobami, takimi jak: trudności w skręcaniu kołami, hałas podczas kierowania, brak wspomagania kierownicy, wyczuwalne drgania podczas kierowania, a nawet brak możliwości skręcania.

Gdzie kupić przekładnie kierownicze?

Jeśli zależy Ci na sprawdzonych produktach, odwiedź punkt Auto – Zatoka. Jesteśmy importerem ponad 40 zagranicznych firm. Oferujemy przekładnie kierownicze i wiele innych części. W naszym sklepie pozyskasz podzespoły do niemal każdej marki samochodu. 

Awarie przekładni kierowniczej

Awarie przekładni kierowniczych mogą być spowodowane przez szereg czynników, takich jak zużycie części, brak smarowania, uszkodzenie mechaniczne lub awarię elektryczną. Objawy awarii przekładni kierowniczej mogą obejmować trudności w skręcaniu kół, hałas podczas skręcania, drganie kierownicy lub brak reakcji na ruch kierownicy. Jeśli w Twoim aucie wystąpiły te objawy, należy niezwłocznie skontaktować się z mechanikiem, aby dokładnie zdiagnozować i naprawić usterkę.

Pestalozziego 7, 50-325 Wrocław
+48 516 093 224

Przekładnie kierownicze – Wrocław

Stoisz przed wymianą części układu kierowniczego? Posiadamy drążki kierownicze, końcówki drążka, osłony drążków kierowniczych, pompy wspomagania i wiele więcej. Kup najlepsze przekładnie kierownicze we Wrocławiu. Posiadamy produkty marki TRW, Denckermann, Kamoka, LUK, czy ZF. Każda z części przeszła testy i wykazuje wysoką jakość. 

Poza dostępem do części oferujemy także fachowe doradztwo. Nasi eksperci pomogą Ci w doborze odpowiednich produktów, dopasowanych do modelu i marki samochodu. Dzięki temu masz pewność udanych zakupów. Udzielamy najważniejszych informacji na temat części, a dla stałych klientów przygotowaliśmy atrakcyjne rabaty. Dowiedz się więcej na temat oferty Auto – Zatoki. Czekamy na Twój kontakt.

Menu