Pompy wspomagania

Czy zadbałeś o swój układ kierowniczy? Warto zwrócić na niego baczną uwagę, ponieważ to właśnie on odpowiada za komfortową jazdę oraz bezpieczeństwo za kółkiem. Sprawdź najważniejsze informacje na temat pompy wspomagania. Oferujemy dostęp do sprawdzonych części samochodowych, tak więc jeśli poszukujesz pompy wspomagania we Wrocławiu, odwiedź punkt Auto – Zatoka.

Czym jest pompa wspomagania?

Pompa wspomagania kierownicy jest elementem układu wspomagania kierownicy, który wytwarza ciśnienie hydrauliczne potrzebne do wspomagania kierowcy. Pompa napędzana jest przez pasek połączony z wałem korbowym silnika i pompuje płyn (zwykle rodzaj oleju hydraulicznego) przez system węży i zaworów do przekładni kierowniczej. To dodatkowe ciśnienie ułatwia kierowcy skręcanie kołami, zwłaszcza przy niskich prędkościach lub gdy samochód jest zatrzymany.

Rodzaje pomp wspomagania

Istnieją dwa główne typy pomp wspomagania układu kierowniczego – typ zębatkowy i typ kulowy z recyrkulacją.

  • Typ zębatkowy jest częściej stosowany z tych dwóch, i znajduje się w większości nowoczesnych pojazdów. Składa się on z zębatki, która przekształca ruch obrotowy z koła kierownicy w ruch liniowy, który obraca koła. Pompa wspomagania kierownicy dostarcza płyn pod wysokim ciśnieniem do zespołu zębatki, który wspomaga proces kierowania. 
  • Typ recyrkulacyjny kulkowy występuje w starszych pojazdach. Składa się on ze skrzynki kierowniczej, w której znajduje się przekładnia ślimakowa i przekładnia sektorowa. Przekładnia ślimakowa jest połączona z wałem kierownicy, a przekładnia sektorowa z łącznikiem kierownicy. Pompa wspomagania kierownicy dostarcza płyn pod wysokim ciśnieniem do skrzynki kierowniczej, co wspomaga proces kierowania.

Oba typy pomp wspomagania mają swoje zalety i wady, a to, która z nich zostanie zastosowana w konkretnym pojeździe, zależy od jego konstrukcji i przeznaczenia.

Jakie pompy wspomagania wybrać?

Rekomendujemy sprzęt wysokiej jakości, który nie zawiedzie w trasie. W asortymencie Auto-Zatoki znajdziesz części marek TRW, LUK oraz ZF. Jest to sprzęt, który cieszy się dobrą renomą na świecie i zdobył uznanie klientów oraz ekspertów w dziedzinie motoryzacji. W naszym asortymencie znajdziesz części seryjnie montowane na taśmach produkcyjnych wielkich koncernów. Posiadamy solidne podzespoły do niemal każdej marki samochodu. 

Objawy awarii pompy wspomagania

O awarii pompy wspomagania świadczą symptomy, które łatwo rozpoznasz w swoim aucie. Należą do nich:

  • Świszczący lub piszczący hałas. Awaria pompy wspomagania układu kierowniczego może powodować głośne wycie lub pisk, zwłaszcza gdy kierownica jest obracana przy niskich prędkościach.
  • Trudności w kierowaniu. Jeśli pompa wspomagania kierownicy nie działa prawidłowo, obracanie kierownicą może być trudniejsze, zwłaszcza przy małych prędkościach lub po zatrzymaniu samochodu.
  • Wyciek płynu. Pompy wspomagania kierownicy są uszczelnionymi jednostkami, jeśli uszczelka jest uszkodzona, może to spowodować wyciek płynu, co powoduje utratę ciśnienia i trudności w kierowaniu.
  • Lampki ostrzegawcze lub komunikaty. Niektóre pojazdy są wyposażone w lampki ostrzegawcze lub komunikaty, które będą się świecić lub wyświetlać, jeśli wystąpi problem z układem wspomagania kierownicy.
  • Koło pasowe pompy wspomagania kierownicy chwieje się lub hałasuje: Uszkodzone łożysko wewnątrz pompy może powodować chwianie się koła pasowego lub hałas.

Jeśli zauważysz któryś z tych objawów, ważne jest, abyś jak najszybciej zlecił kontrolę i naprawę pompy wspomagania kierownicy, aby zapobiec dalszemu uszkodzeniu układu.

Pestalozziego 7, 50-325 Wrocław
+48 516 093 224

Gdzie kupić pompę wspomagania we Wrocławiu?

Szukasz sprawdzonych części w Twojej okolicy? Sprawdź ofertę sklepu Auto – Zatoka i odkryj wysokiej jakości pompy wspomagania. We Wrocławiu nasz punkt mieści się pod adresem Pestalozziego 7. Poza szerokim asortymentem części znajdziesz u nas również fachową pomoc w zakresie doradztwa. Podpowiadamy naszym klientom jakie części będą pasowały do ich modeli samochodów. Podczas zakupów w Auto – Zatoce masz pewność, że kupisz odpowiednie produkty w przystępnej cenie. Dla stałych klientów przygotowaliśmy także atrakcyjne promocje. Przyjedź do nas i dowiedz się więcej!

Menu