Sprzęgło

Sprzęgło

Każdy kierowca wykorzystuje sprzęgło do zmiany biegów. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę jak działa ta część i dlaczego dbanie o nią jest tak bardzo istotne. Poznaj zasady działania tego podzespołu i sprawdź, gdzie najlepiej kupić sprzęgło we Wrocławiu.

Czym jest sprzęgło i jak działa?

Sprzęgło w aucie odpowiada za przeniesienie momentu obrotowego na układ napędowy. Jest to część potrzebna do wprowadzenia samochodu w ruch, zmianę biegów oraz hamowanie w końcowej jego fazie. Zastanawiasz się jak działa sprzęgło w samochodzie? Otóż po naciśnięciu pedału sprzęgła następuje jego odłączenie, a widełki i łożysko odciągają tarczę dociskową i zwalniają tarczę sprzęgłowej. Po zwolnieniu pedału sprzęgła, sprężyny umieszczone w tarczy dociskowej pchają ją w kierunku koła zamachowego. Dzięki temu tarcza sprzęgła przylega do koła i obraca się razem z nim.

Ile wytrzymuje sprzęgło?

Jeśli chodzi o wytrzymałość sprzęgła, żywotność części określa się na 300 tysięcy przejechanych kilometrów. Warto wiedzieć, że wartość ta jest przybliżona i zależna od marki auta oraz stylu jazdy. Część zdecydowanie szybciej ulega zużyciu podczas jazdy miejskiej, która cechuje się częstą zmianą biegów i hamowaniem. Kierowcy poruszający się w długich trasach mogą cieszyć się dobrym stanem sprzęgła zdecydowanie dłużej.

Rodzaje sprzęgieł

W świecie motoryzacji wyróżniamy trzy rodzaje sprzęgieł. Różnią się one ze względu na użyte w podzespołach technologie. Oto trzy rodzaje sprzęgła:

  • Sprzęgła cierniowe – w tym modelu do przeniesienia momentu obrotowego służy połączenie cierne. Jest to najpopularniejszy typ sprzęgła, wykorzystywany w samochodach osobowych.
  • Sprzęgła elektromagnetyczne – można je spotkać w wentylatorach chłodnic i sprężarkach klimatyzacji. Nie są one powszechnie stosowane w układach napędowych aut.
  • Sprzęgła hydrokinetyczne – są spotykane w nowszych modelach samochodów, najczęściej w pojazdach z automatyczną skrzynią biegów. Do zalet tego rozwiązania należy łagodny rozruch silnika oraz długa żywotność części.

Jeśli szukasz sprzęgła do swojego samochodu, odwiedź sklep Auto-Zatoka. W ofercie posiadamy części układu sprzęgła do niemal każdej marki samochodu.

Zasady używania sprzęgła

Kierowcy powinni wiedzieć jak używać sprzęgła, aby uniknąć awarii. W tym aspekcie błędy pojawiają się nawet najbardziej doświadczonym posiadaczom aut. Przykład złego użycia sprzęgła to jazda na półsprzęgle. Niekiedy zdarza się, że pedał sprzęgła jest wciśnięty w trakcie jazdy lub za długo przytrzymywany podczas ruszania. Zaleca się, aby sprzęgło było używane jak najmniej w trakcie jazdy. Zdecydowanie odradzamy naciskania tego pedału podczas skręcania oraz przed rozpoczęciem hamowania. Prawidłowe wciskanie pedału sprzęgła wymaga trzymania stóp w odpowiedniej pozycji, w której pięty są oparte na podłodze.

Układ sprzęgła – części samochodowe

Do prawidłowej pracy sprzęgła potrzebne jest działanie wielu części. Wszystkie one są dostępne w sklepie Auto-Zatoka we Wrocławiu. Do podzespołów układu sprzęgła należą:

Awaria sprzęgła – objawy

Rozpoznanie awarii sprzęgła nie powinno przysporzyć kłopotów. Do najpopularniejszych symptomów uszkodzenia tej części należy:

  • wibracja drążka zmiany biegów,
  • szarpanie auta podczas ruszania,
  • “ślizganie” sprzęgła,
  • blokada zmiany biegów,
  • charakterystyczna woń wewnątrz auta,
  • zakłócone działanie pierwszego i wstecznego biegu podczas jazdy “na luzie”.

Prawidłowe korzystanie ze sprzęgła pozwoli wydłużyć jego żywotność. Dzięki temu przez wiele lat można uniknąć wymiany tej części. Równie ważne jest, aby wymieniać filtry, olej oraz dokonać cyklicznego przeglądu swojego dwuśladu. 

Pestalozziego 7, 50-325 Wrocław
+48 516 093 224

Sprzęgło we Wrocławiu – gdzie kupić tę część?

Szukasz sprawdzonych części układu sprzęgła we Wrocławiu? Odwiedź sklep Auto-Zatoka i zdaj się na pomoc specjalistów. Posiadamy produkty renomowanych marek, takich jak LUK, Sachs, czy Valeo. Jesteśmy importerem części samochodowych od ponad 40 zagranicznych firm. Posiadamy oryginalny asortyment do większości modeli aut, a dzięki selektywnemu podejściu do produktów, gwarantujemy wysoką jakość podzespołów w konkurencyjnych cenach. Z tego względu wśród naszych produktów nie znajdziesz tanich zamienników z rynku azjatyckiego. Stawiamy na bezpieczeństwo poprzez wybór części, które mogą posłużyć wiele lat.

Menu