Łożyska kół

Łożyska kół są istotną częścią układu zawieszenia Twojego pojazdu. Pozwalają one na płynne obracanie się kół i zmniejszone tarcie pomiędzy kołami a osią. Jeśli słyszysz zgrzytanie lub brzęczenie podczas obracania pojazdu, być może nadszedł czas na nowe łożyska kół? Sprawdź ofertę sklepu motoryzacyjnego Auto – Zatoka i znajdź najlepsze łożyska we Wrocławiu. 

Jak działają łożyska kół?

Łożyska kół to części układu zawieszenia pojazdu, które umożliwiają swobodne obracanie się kół podczas ruchu w górę i w dół. Można je znaleźć we wszystkich typach pojazdów, od samochodów osobowych i ciężarowych po autobusy i pociągi.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, ważne jest, aby regularnie kontrolować łożyska kół, ponieważ są one niezbędne do ochrony pojazdu podczas wypadku poprzez pochłanianie części energii powstałej w wyniku nagłego zatrzymania lub skrętu. Jeśli zauważysz jakiekolwiek problemy z kołami swojego pojazdu, skontaktuj się z nami już dziś!

Typ łożysk kół

Łożyska możemy podzielić ze względu na ich budowę oraz rodzaj. Oto podstawowy podział.

Pierwszy typ łożysk posiada pojedynczy uszczelniony zespół z kulką i koszykiem, który jest zamontowany w obudowie ze stopu aluminium. Łożysko koła posiada stożkową bieżnię zewnętrzną oraz łożyska kulkowe po obu stronach bieżni wewnętrznej.

Drugi typ łożyska koła jest również nazywany “otwartą” lub “nierozdzielną” konstrukcją, co oznacza, że nie ma podziału lub separacji między wewnętrznymi i zewnętrznymi wyścigami, jak w pierwszym typie łożyska opisanym powyżej. Zamiast tego, używa dwóch zestawów kulek do wspierania swojej nośności.

Jeśli chodzi o łożyska toczne możemy je podzielić na kilka rodzai:

  • kulkowe – są to najpopularniejsze typy łożysk, wykorzystywane w niemal każdej dziedzinie przemysłu,
  • stożkowe – ten typ łożysk jest przeznaczony do przenoszenia dużych obciążeń osiowych,
  • walcowe – łożyska walcowe najlepiej sprawdzają się przy wysokich prędkościach obrotowych,
  • baryłkowe – są przeznaczone do dużych wałów i dużych obciążeń,
  • igiełkowe – są stosowane do przenoszenia obciążeń promieniowych, do pracy ciągłej przy dużych prędkościach. 

Jakie są najlepsze łożyska kół?

Jeśli chodzi o najlepsze łożyska kół, jest kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu. Są to przede wszystkim:

Jakość

Jakość twoich łożysk będzie czynnikiem decydującym o tym, jak długo będą działać bez awarii. Warto postawić na sprawdzone części, które posiadają dobre wyniki testów oraz wiele pozytywnych opinii. Wiele sklepów motoryzacyjnych oferuje tanie zamienniki z rynku azjatyckiego, które nie spełniają egzaminu i mogą zawieść w trasie.

Cena

Ceny łożysk kół do popularnych modelu aut wahają się w granicy 100 – 150 zł. Jeśli chodzi o cenę łożyska i piasty, wówczas koszt zakupu części będzie oscylował w granicy 200 do 400 zł. Nie musisz wydawać setek na nowe części, jeśli pojazd nadal działa dobrze z oryginalnymi łożyskami piasty lub osi, ale jeśli są jakiekolwiek oznaki zużycia lub uszkodzenia na obu częściach, a następnie wymiana może być konieczna. Rekomendujemy zakup droższych i bardziej solidnych części.

Marka

Podczas zakupu łożysk kół ważną rolę odgrywa marka. Polecamy wybierać produkty renomowanych producentów, takich jak FAG, SKF, czy RUVILLE. Są to firmy, które zdobył uznanie na całym świecie i sprawdzają się do każdej marki auta. Jeśli nie wiesz, jakie produkty będą odpowiednie do Twojego pojazdu, to odwiedź nasz punkt. Oferujemy fachowe doradztwo oraz części do niemal każdej marki samochodu.

Jak rozpoznać awarię łożyska koła?

Jeśli doświadczasz któregoś z poniższych objawów, prawdopodobnie łożysko koła uległo awarii:

  1. Kierownica drży podczas skręcania (w samochodach ze wspomaganiem kierownicy)
  2. Słyszysz kliknięcie lub grzechotanie przy skręcaniu kół.
  3. Cały pojazd i kierownica wibruje.
  4. Opony zużywają się nierównomiernie.
  5. Cały układ kierowniczy nie reaguje i jest luźny.

Ważne jest, aby wiedzieć, jak działa twój samochód, aby uchronić się od przyszłych problemów. Jeśli masz problemy ze swoim pojazdem, najlepiej zabrać go do mechanika, niż próbować naprawić go samemu.

Pestalozziego 7, 50-325 Wrocław
+48 516 093 224

Gdzie kupić łożyska kół we Wrocławiu?

Szukasz solidnych części do swojego samochodu? W Auto-Zatoce oferujemy najlepsze łożyska kół. Wrocław to miasto, w którym zaopatrzysz się w części, które nie zawiodą Cię w trasie. Odwiedź nasz punkt, wybierz najlepsze produkty i zdaj się na opinie ekspertów.

Nasi pracownicy chętnie doradzą Ci w kwestii najlepszych podzespołów do każdej marki auta. Wykorzystamy fachową aparaturę, aby dobrać najlepsze części do Twoich potrzeb. Sprawdź naszą ofertę i zapytaj nas o szczegóły!

Menu