Oleje i płyny

Oleje i płyny są bardzo ważne w prawidłowym działaniu samochodu. Pomagają utrzymać płynną pracę silnika poprzez zmniejszenie tarcia pomiędzy ruchomymi częściami, co sprawia, że są one mniej narażone na awarię lub zużycie. Poznaj rodzaje oleju i ich zastosowania. Sprawdź, gdzie kupić najlepsze płyny do samochodu we Wrocławiu.

Gdzie wlać olej?

Olej pomaga utrzymać ruchome części przed zużyciem i zapobiega ich przegrzaniu. Olej również smaruje te części, aby mogły się swobodnie obracać w swoich łożyskach. Choć może Ci się wydawać, że tylko silnik potrzebuje specjalnego miejsca do wlewania oleju, są inne miejsca, gdzie jest on potrzebny. Należy do nich skrzynia biegów i dyferencjały – i te częśći również potrzebują swojego specjalnego miejsca do wlewania płynu!

Jaką rolę w utrzymaniu sprawnego działania silnika pełni olej

Częścią samochodu, która jest najbardziej eksploatowana, jest silnik. Jest to skomplikowany system kół zębatych, prętów, tłoków i innych części, które poruszają się tam i z powrotem z dużą prędkością. Jeśli ten system nie jest nasmarowany, może się przegrzać i w końcu eksplodować jak wiele małych bomb wybuchających wewnątrz samochodu.

Olej odgrywa ważną rolę w utrzymaniu sprawnego działania silnika poprzez:

  • Smarowanie wszystkich ruchomych części,
  • Działając w razie potrzeby jako płyn chłodzący,
  • Uszczelnia małe wycieki w ważnych systemach.

W sklepie Auto – Zatoka znajdziesz płyny i części do niemal każdej marki samochodu. Odwiedź nasz punkt aby dowiedzieć się więcej!

Rodzaj oleju, jego wagę i lepkość – gdzie znaleźć informacje na ten temat?

W instrukcji obsługi Twojego samochodu powinien być podany zalecany typ oleju, waga i lepkość. Waga oznacza, jak ciężki lub lekki jest olej. Im niższa liczba wagowa, tym lżejszy jest olej; wyższe liczby oznaczają, że jest to cięższy olej.

Lepkość oznacza, jak gęste lub rzadkie są płyny w temperaturze roboczej, czyli temperaturze, w której silnik pracuje. Olej silnikowy o lepkości 10W-30 ma mniejszą lepkość niż olej o lepkości 30W-50, ponieważ łatwiej przepływa w silniku pod ciśnieniem, nie nagrzewając się zbytnio i nie psując się tak szybko jak jego odpowiednik.

Różne rodzaje oleju mają różne zastosowania

Nie bez powodu istnieją różne rodzaje oleju silnikowego. Każdy typ służy konkretnemu celowi i są takie, które są lepsze od innych. Pierwszą rzeczą, którą należy wiedzieć o oleju silnikowym jest to, że nie wszystkie są stworzone tak samo. Oleje syntetyczne zostały opracowane z biegiem czasu, aby poprawić wydajność silnika na pewne sposoby. Należą do nich:

  • Lepsza ochrona przed ciepłem, które może spowodować uszkodzenie silnika w wysokich temperaturach.
  • Dłuższa żywotność, a co za tym idzie mniejsza liczba wymian w całym okresie eksploatacji, co pozwala zaoszczędzić pieniądze w dłuższej perspektywie.
  • Zdolność do wytrzymania ekstremalnych warunków, takich jak niskie temperatury lub jazda wyczynowa (wyścigi).

Co ile km wymieniać olej?

Najważniejszą rzeczą jest wymiana oleju w samochodzie w zalecanych odstępach czasu, które mogą być w dowolnym miejscu od co 5 000 km do 15 000 km.

Częstotliwość wymiany oleju zależy od wielu czynników. Należy odpowiedzieć sobie na pytania, jaki rocznik ma auto? Jakie doświadczenie w prowadzeniu pojazdu  ma kierowca? Jaki ma styl jazdy? Czy dużo się zatrzymuje i rusza, czy głównie jeździ na długich dystansach z większą prędkością? I jakiego rodzaju oleju używa: syntetycznego czy konwencjonalnego?

Jaki olej do samochodu wybrać?

Jeśli nie jesteś pewien, jaki rodzaj oleju jest odpowiedni dla twojego samochodu, istnieje kilka głównych względów, o których należy pamiętać.

  • Rozważ wagę oleju. Zazwyczaj jest to napisane jako “10W-40”, co oznacza, że jest to waga 10 i klasa 40. Najlepsze oleje zapewnią ochronę przed zużyciem metal na metal w wysokich temperaturach przy minimalnym tarciu.
  • Wiedz, jak gęsty lub cienki jest twój silnik, który pracuje samodzielnie. Jeśli jest gęsty, wybierz coś lżejszego; jeśli jest cienki, wybierz coś cięższego (o wyższej klasie lepkości). Dobrą zasadą jest to, że silnik, który potrzebuje więcej niż 5 kwartałów na raz, potrzebuje oleju syntetycznego; taki, który używa mniej niż 4 kwartały, nie potrzebuje w ogóle syntetycznego, chyba że instrukcja obsługi lub mechanik określi inaczej.
  • Bądź świadomy, czy w Twoim pojeździe znajduje się mineralny czy syntetyczny olej silnikowy – każdy z nich ma swoje wady i zalety!
Pestalozziego 7, 50-325 Wrocław
+48 516 093 224

Płyny i oleje silnikowe – Wrocław

Gdzie kupić olej silnikowy we Wrocławiu? Odwiedź sklep Auto – Zatoka i postaw na najlepszą jakość produktów. Oleje pomagają utrzymać części samochodu we właściwym stanie, ale muszą być właściwie wymieniane. Regularna wymiana oleju to podstawa w eksploatacji pojazdu, która uchroni Cię przed zatarciem silnika.

W celu ochrony jednostki napędowej odwiedź nasz punkt i zapoznaj się z ofertą Auto – Zatoki. Posiadamy części samochodowe i płyny, które pomożemy Ci dobrać do Twoich potrzeb. Nie zwlekaj! Nasi specjaliści rozwieją wszystkie wątpliwości.

Menu