Siłowniki sprzęgła

Gdy siłownik sprzęgła zawiedzie, całe sprzęgło przestanie działać poprawnie lub działać w ogóle. Siłownik jako element eksploatacyjny, który szybko ulega zużyciu. Z tego względu ważne jest, aby kontrolować jego stan. Dowiedz się jaką rolę w aucie odgrywa ta część, jak rozpoznać jej awarię, jaki siłownik sprzęgła wybrać i gdzie dostać najlepsze produkty na terenie Wrocławia.

Jakie zadanie pełni siłownik sprzęgła?

Siłownik sprzęgła zwany wysprzęglikiem jest elementem hydraulicznym, służącym do sterowania sprzęgłem. Jego rolą jest wytwarzanie nacisku na łożysko oporowe, które oddziaływuje na docisk sprzęgła. Działanie całego mechanizmu umożliwia rozdzielenie napędu. W dużym uproszczeniu zadaniem siłownika sprzęgła jest wprawianie tłoka w ruch podczas wciskania pedału sprzęgła. Warto wiedzieć, że w nowszych modelach samochodów zamiast siłownika stosowany jest wysprzęglik centralny, który ma połączenie z łożyskiem oporowym.

Siłownik sprzęgła – umiejscowienie i budowa

Wysprzęglik znajduje się w obudowie skrzyni biegów, tuż obok tarczy skrzyni biegów. Jeśli chodzi o wygląd, przypomina on tłoczek, który jest wprawiany w ruch dzięki ciśnieniu hydraulicznemu. Siłownik sprzęgła jest bezpośrednio połączony ze zbiornikiem wyrównawczym płynu hamulcowego, a cały układ łączy wężyk. Wysprzęglik jest niezwykle istotny podczas zmiany biegów. Przez podobieństwo do pompy sprzęgła, obie części są często ze sobą mylone. Mimo podobnego wyglądu ich rola jest zupełnie inna.

Jaki siłownik sprzęgła wybrać?

Wśród producentów części układu sprzęgła, wiele firm oferuje asortyment wysokiej jakości. Polecamy siłownik sprzęgła marki LUK, ATE oraz FTE Automotive. Są to solidne produkty, które znajdziesz w sklepie Auto-Zatoka. Renomowani producenci słyną ze stosowania najlepszych materiałów i dbałości o bezpieczeństwo kierowców. Jeśli zastanawiasz się jaki siłownik sprzęgła wybrać, postaw na sprawdzone produkty. W sklepie Auto-Zatoka pomożemy Ci dobrać części do niemal każdej marki auta.

Objawy awarii siłownika sprzęgła

Jak rozpoznać awarię wysprzęglika? Przede wszystkim objawia się ona wyciekaniem płynu hamulcowego oraz niewłaściwą pracą sprzęgła. Do nieszczelności dochodzi wówczas, kiedy elementy tłoczka ulegają przetarciu. Wyciek płynu hamulcowego jest widoczny po zajrzeniu pod maskę. Jeśli chcesz sprawdzić, czy siłownik sprzęgła działa prawidłowo, zaparkuj pojazd na poziomym terenie i wrzucić pierwszy lub wsteczny bieg. Jeśli mimo trzymania sprzęgła samochód się porusza, oznacza to, że siłownik sprzęgła jest uszkodzony. 

Jak wymienić siłownik sprzęgła?

W niektórych modelach samochodów do wymiany siłownika konieczny jest demontaż skrzyni biegów, co znacznie utrudnia zadanie. Do aut, w których wymiana części wiąże się z odłączeniem skrzyni biegów należą modele z wysprzęglikiem centralnym. W większości samochodów wymiana siłownika sprzęgła jest znacznie prostsza. Wymaga ona zdemontowania kilku elementów oraz przewodów hydraulicznych. Po zdjęciu siłownika ze skrzyni biegów należy zamontować nowy egzemplarz, podłączyć hydraulikę i odpowietrzyć cały układ.

Pestalozziego 7, 50-325 Wrocław
+48 516 093 224

Gdzie kupić siłownik sprzęgła we Wrocławiu?

Jeśli szukasz sprawdzonych części układu sprzęgła i nie tylko, odwiedź punkt Auto-Zatoka. Jesteśmy dystrybutorem ponad 40 wiodących marek motoryzacyjnych. Nasi specjaliści pomogą Ci dobrać odpowiednie podzespoły w przystępnych cenach, a oferowane części będą pasowały do Twojej marki samochodu. Dajemy gwarancji udanych zakupów, dzięki którym Twoje auto przejedzie wiele tysięcy kilometrów bez przykrych niespodzianek. W razie pytań, czekamy na Twój kontakt.

Menu