Alternatory

Wielu kierowców posiada wiedzę na temat akumulatora, czy rozrusznika. Mało kto wie czym jest alternator i jakie spełnia zadanie. Okazuje się, że jest to bardzo proste urządzenie, które opiera się na prostym mechanizmie. Dowiedz się jak zbudowany jest akumulator, 

jakie zadanie spełnia i dlaczego jest on tak ważny. Opowiemy o usterkach, naprawie oraz dostępności tej części we Wrocławiu.

Czym jest alternator?

Alternator to część przymocowana do silnika. Jego zadaniem jest wytwarzanie prądu zmiennego, który nadzoruje regulator napięcia. Pierwszy alternator stworzył i opatentował Nikola Tesla w 1891 roku. Jego budowa i działanie do tej pory pozostaje takie samo, a zmianie uległy tylko drobne elementy tej części. Nadal jego rolą jest zamiana energii mechanicznej w prąd, który zasila wiele części samochodu. 

Alternator – budowa

Alternator składa się z wału korbowego oraz paska wielorowkowego. Jego głównym elementem jest statyczny stojan oraz wirnik generujący pole magnetyczne i indukującego prąd. Jako że alternator wytwarza prąd zmienny, wymaga on zastosowania układu prostującego, który kontroluje napięcie. 

Ile wytrzymuje alternator?

Żywotność alternatora nie jest jednoznaczna do określenia. Wszystko zależy od specyfiki auta i zaleceń producenta. Znaczenie ma również umiejscowienie tego podzespołu – zbyt nisko osadzony alternator będzie się szybciej brudził i szybciej zużywał. W niektórych samochodach alternatory są podatne na pękanie ze względu na działanie temperatury. Wytrzymałość tej części jest więc zależna od wielu czynników. Niektórzy kierowcy muszą wymieniać alternator co kilkadziesiąt tysięcy przejechanych kilometrów. Inni nie skarżą się na złe awarie tej części. Jeśli poszukujesz sprawdzonego rozwiązania, sprawdź naszą ofertę. Posiadamy części do niemal każdej marki auta.

Awaria alternatora

W alternatorze popsuć się może wiele rzeczy. Do awarii zaliczymy pękniecie obudowy zewnętrznej, zużycie łożysk i szczotek, przebicia w uzwojeniu, zatarcie mechanizmu, czy nieprawidłową regulację napięcia. 

Jak rozpoznać, że z alternatorem dzieje się coś złego? Podstawowym objawem uszkodzenia jest zapalenie się kontrolki akumulatora na desce rozdzielczej. Jeśli napięcie podawane do akumulatora jest niewłaściwe, oznacza to uszkodzony alternator. Napięcie powinno mieścić się w granicy od 13,8 do 14,5 V. Wartości poza tym przedziałem są groźne dla akumulatora. Awarię alternatora można poznać również po tym, że nie ładuje on prawidłowo lub podzespoły układu elektrycznego nie działają prawidłowo. 

Warto dodać, że problemy z alternatorem nie muszą trwać ciągle, ale mogą pojawiać się co jakiś czas. Spadki napięcia mogą występować w określonej fazie pracy silnika. Bez względu na tym awarii, alternator skutkuje przerwaniem dostępu prądu, rozładowaniem akumulatora, a co za tym idzie uniemożliwia ponowne odpalenie auta.

Pestalozziego 7, 50-325 Wrocław
+48 516 093 224

Objawy uszkodzenia alternatora

Do sygnałów świadczących o uszkodzeniu alternatora należy:

– świecąca się kontrolka ładowania akumulatora,

– migająca kontrolka ładowania akumulatora,

– szybko rozładowujący się akumulator,

– zbyt niskie napięcie podawane z alternatora,

– hałasy z silnika podczas wejścia na wyższe obroty,

– światła świecące ze zmienną mocą.

Wybierz alternator we Wrocławiu

Czy wiesz gdzie dostać sprawny i efektywny alternator we Wrocławiu? Odwiedź nasz sklep i zdaj się na wiedzę ekspertów. Posiadamy części do niemal każdej marki auta i dopasujemy ofertę do Twoich potrzeb. Korzystając z części w sklepie Auto – Zatoka masz pewność, że części będą pasowały idealnie. Prowadzimy sprzedaż alternatorów do aut marek Mercedes, Opel, Skoda i Daewoo i wielu innych. 

Wśród naszych części znajdziesz między innymi alternatory marki Bosch, która są opiniowane jako niezawodne. Poza nimi mamy w asortymencie rozruszniki, pompy paliwa, wtryskiwacze i wiele innych. Sprawdź naszą ofertę i wybierz solidne części. Gwarantujemy fachowe doradztwo i dostosowanie produktów do Twoich wymagań.   

Menu