Przepływomierz

Czujniki w aucie pełnią bardzo ważną rolę. Często to właśnie one pomagają uniknąć groźnych awarii, które wiążą się z drogą naprawą samochodu. Przepływomierz to jeden z czujników, który wpływa na sprawność układu elektrycznego. Dowiedz się jak zbudowany jest przepływomierz, jaką pełni rolę oraz jak wykryć jego usterkę. Odwiedź punkt Auto – Zatoka, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat części i dobierz odpowiednie podzespoły do swojego dwuśladu.

Czym jest przepływomierz?

W tym wypadku sama nazwa podpowiada nam wiele. Przepływomierz bada przepływ powietrza trafiającego do silnika. Jego zadaniem jest zmierzenie dokładnej ilości powietrza i przekazanie tej informacji do jednostki napędowej. Na tej podstawie komputer może zdecydować ile paliwa musi dostarczyć do komory spalania. 

Trzy rodzaje przepływomierza

W samochodach wyróżniamy trzy typy przepływomierzy – klapkowe, masowe i vortex. W sklepie Auto-Zatoka posiadamy przepływomierze do niemal każdej marki samochodu. Oto czym charakteryzują się poszczególne typy i jak są zbudowane:

  • Przepływomierze klapkowe, nazywane także objętościowymi występują w starszych samochodach. Tworzą one prostą i sprawdzoną konstrukcję składającą się z potencjometru, czujnika temperatury, klapki, sprężyny powrotnej, tłumika, wycieraka i regulatora. Ilość powietrza trafiająca do jednostki napędowej jest mierzona za pomocą kąta wychylenia klapki. Informacja o pomiarach trafia do jednostki sterującej poprzez moduł mierzący.
  • Do nowocześniejszych rozwiązań należy przepływomierz masowy. Wyglądem przypomina on termostat, a jego działanie polega na utrzymywaniu stałej temperatury czujnika. Platynowy drut jest tu ogrzewany przez prąd o zmiennym napięciu. W tym systemie napięcie rośnie równomiernie do wzrostu ilości powietrza. Sterownik jednostki otrzymuje informacje o ilości powietrza na podstawie napięcia prądu, które jest wykorzystywane do utrzymania temperatury czujnika. Przepływomierz masowy jest aktualnie najpopularniejszym rozwiązaniem.
  • Vortex to z kolei przepływomierz wykorzystujący technologię ultradźwięków. Jest on skomplikowany w budowie i wymaga zastosowania rozbudowanego systemu do zebrania pomiarów. Możemy śmiało stwierdzić, że przepływomierz Vortex to technologia przyszłości. Producenci znacznie częściej stosują dziś przepływomierze masowe, natomiast Vortex stanowi na drogach prawdziwą rzadkość i jest dostępny w najnowszych egzemplarzach samochodów.

Awaria przepływomierza

Uszkodzenie przepływomierza wpływa na utratę mocy silnika. Spadek ten jest wyczuwalny podczas jazdy na biegu jałowym lub podczas przyśpieszania. Dzieje się tak, ponieważ komputer dostaje z systemu nieprawidłowe dane. Zatem jak zbadać przepływomierz? Do tego celu służy test silnika MAF wykonywany za pomocą sterownika silnika. Ewentualny błąd zostanie zapisany i wykryty dzięki urządzeniom diagnostycznym. Uszkodzenie przepływomierza sygnalizuje także żółta kontrolka check engine, znajdujący się na desce rozdzielczej. Awaria przepływomierza jest groźna, ponieważ oznacza ona gaśnięcie samochodu w ostatniej fazie hamowania. Jest to o tyle groźne, że w połączeniu z wyłączeniem się układu kierowniczego i hamulcowego może grozić kolizją. 

Pestalozziego 7, 50-325 Wrocław
+48 516 093 224

Przepływomierz we Wrocławiu – gdzie kupić?

Odwiedź sklep Auto-Zatoka, aby nabyć sprawdzony przepływomierz we Wrocławiu. Posiadamy produkty marki Siemens, VDO, czy Pierburg. Są to renomowane firmy, które znalazły uznanie wśród klientów na całym świecie. Poza nimi znajdziesz u nas inne części do układu elektrycznego, a także innych układów.

Oferujemy dużą dostępność podzespołów, atrakcyjne ceny i fachowe doradztwo w kwestii doboru produktów do Twojego auta. Korzystamy ze specjalistycznego sprzętu, aby mieć pewność, że dana część z pewnością będzie odpowiednia. Auto-Zatoka to gwarancja udanych zakupów w przyjaznej atmosferze.

Menu