Filtry oleju

Jak zadbać o filtr oleju w samochodzie?

Olej to najważniejszy środek smarny w samochodzie, a za jego filtrację czyli wyłapywanie wszelkich zanieczyszczeń odpowiedzialny jest filtr oleju. Jego prawidłowa eksploatacja pomoże Ci zachować sprawność pojazdu przez długi czas. Podpowiadamy czym jest filtr oleju, co ile go wymieniać i jak dokonać wymiany oraz na jakie produkty warto postawić.

Filtr oleju – co to takiego i dlaczego jest tak ważny?

Obieg oleju rozpoczyna się w momencie, gdy pompa zasysa go do misy. W dalszym etapie ciecz jest filtrowana i rozprowadzana do ważnych elementów silnika. Nadmiar oleju jest z powrotem zasysany do misy olejowej, po czym zostaje ponownie zassany do układu, a cały cykl zaczyna się od nowa.

Zadaniem filtra jest oczyszczenie oleju ze wszelkich zanieczyszczeń, które utrudniają efektywną pracę silnika i mogą spowodować jego awarię. Olej, który jest filtrowany przechodzi przez trzy rodzaje zaworów:

  • przeciwzwrotny,
  • przelewowy (bypass),
  • zawór eko.

Zawór przeciwzwrotny w postaci gumowej membrany zapobiega cofaniu się oleju do misy silnika po jego uruchomieniu. Z kolei zadaniem oleju przelewowego jest udrożnienie przepływu płynu, gdy smarowanie nie jest optymalne. Rolą filtra eko jest natomiast zapobieganie cofania się brudnego oleju z powrotem do misy.

Dysponujemy produktami wiodących producentów, do których należą filtry oleju firmy Knecht, Mahle, Mann, Deckermann, czy Kamoka.

Co ile wymieniać olej w samochodzie?

Statystyki mówią, że ⅓ kierowców nie wymienia oleju silnikowego wystarczająco często. To duży błąd, bo to właśnie olej zapewnia odpowiednie działanie całej jednostki napędowej. Jeśli nie występuje w wystarczającej ilości, silnik może się zatrzeć zaraz po odpaleniu. Koszty zatarcia silnika mogą wynieść nawet kilka tysięcy złotych.

Wszystkie informacje dotyczące częstotliwości wymiany oleju znajdują się w instrukcji auta, choć rzeczywista konieczność wynika w dużej mierze z eksploatacji pojazdu. Przyjęło się, że wymiana oleju powinna być przeprowadzana przynajmniej raz w roku. Dodajmy jeszcze, że używane auta z dużym przebiegiem są bardziej podatne na awarie wynikające ze stosowania starego oleju. Z tego względu zaleca się przyglądać im baczniej niż nowszym egzemplarzom.

Systematyczna wymiana oleju przedłuża żywotność auta. Warto o nią zadbać, bo wydatek rzędu 200zł pozwoli Ci uniknąć drogich napraw oraz związanego z nimi stresu.

Co ile wymieniać filtr oleju?

Filtry samochodowe wymagają cyklicznej wymiany. Wiele osób zastanawia się, co ile wymieniać filtr oleju. Specjaliści stawiają sprawę jasno. Filtr oleju wymaga wymiany po przejechaniu 10 – 15 tys. km. Przyjęło się, że filtr oleju należy wymieniać raz w roku podczas przeglądu. Producenci pojazdów na pytanie co ile wymieniać filtr oleju odpowiadają – podczas każdej wymiany oleju. Kierowcy muszą brać pod uwagę fakt, że zużycie oleju zależy także od jakości i rodzaju oleju. Z tego względu docelowa wymiana może być konieczna nieco częściej.

Jak wymienić filtr olejowy?

Jeśli zastanawiasz się jak wymienić filtr oleju w samochodzie, nasz poradnik może okazać się pomocny. Warto wiedzieć, że z tym zadaniem może sobie poradzić każdy, bez konieczności posiadania specjalistycznych narzędzi. Wymiana filtra oleju jest uzależniona od specyfiki auta. W niektórych autach (np. BMW) znajduje się on pod maską, co znacznie ułatwia wymianę. Najczęściej jednak filtr oleju jest zamontowany u dołu silnika.

Wymiana filtra olejowego krok po kroku

Aby wymienić filtr znajdujący się u dołu silnika należy:

  1. Wjechać na kanał.
  2. Odkręcić filtr oleju – służą do tego specjalistyczne klucze do filtra. Można również użyć opaski samozaciskowej z uchwytem.
  3. Oczyścić powierzchnię filtra bawełnianą szmatką.
  4. Nasmarować uszczelki olejem.
  5. Przykręcić nowy filtr. Z powodzeniem można to zrobić ręką, uważając aby nie przekręcić gwintu.

Jeśli masz pytania, co do wymiany filtrów, odwiedź nasz sklep.

Pestalozziego 7, 50-325 Wrocław
+48 516 093 224

Jaki filtr oleju wybrać?

Aby filtr działał skutecznie, musi być solidnie wykonany. Wiele produktów niskiej jakości kusi ceną, ale nie sprawdza się w praktyce. Filtr olejowy musi być dobrze dopasowany do modelu auta i działać solidnie. Polecamy wybór produktów sprawdzonych firm, takich jak Knecht, Mahle, Mann, Deckerman, czy Kamoka.

Jeśli nie wiesz jaki filtr oleju będzie dobry do Twojego auta, chętnie udzielimy Ci fachowych porad. Auto – Zatoka to więcej niż importer części. W trosce o naszych klientów dobieramy filtry do niemal każdego modelu auta. Poznaj naszą szeroką ofertę i skorzystaj z doświadczenia ekspertów. Nasza firma mieści się na ulicy Pestalozziego 7 we Wrocławiu. Chętnie odpowiemy także na Twoje pytania przez telefon oraz email. Czekamy na Twój kontakt.

Menu