Tarcze

Czym są tarcze sprzęgła? Stanowią one jeden z najważniejszych elementów układu przeniesienia napędu. Ich zadaniem jest przekazanie momentu obrotowego do wałka skrzyni biegów. Sprawdź, jak działają tarcze sprzęgła, jaką pełnią rolę, ile wytrzymują, jakie są popularne awarie tarczy sprzęgła i dostać najlepsze części w stolicy Dolnego Śląska. Oto kompendium wiedzy, które pomoże Ci zadbać o układ sprzęgła.

Rola tarczy sprzęgła

W manualnej skrzyni biegów najczęściej występuje jedna tarcza sprzęgła. Jej zasada działania jest następująca – dzięki tarczy dociskowej i powierzchni ciernej przekazuje ona całą moc z silnika do skrzyni biegów. Nie jest to jednak jej jedyne zadanie. Tarcza sprzęgła odpowiada za redukcję drgań, która ochrania części i poprawia komfort jazdy. Wszystko dzięki sprężynom śrubowym, które pozwalają na obrót tarczy ciernej względem tarczy piasty. Innym zadaniem tej części jest niwelowanie przeciążeń występujących podczas przyspieszania i sprzęgania. W przypadku koła dwumasowego tłumiki drgań są przeniesione na dwumasowe koło zamachowe z tarczy sprzęgła. 

Ile wytrzymuje tarcza sprzęgła?

Tarcza sprzęgła zużywa się poprzez ścieranie się ciernej powierzchni tego podzespołu. Nowa część ma grubość od 6 do 9 mm (jest to zależne od modelu samochodu). Znaczne starcie powierzchni tarczy i jej uszkodzenia eliminują ją z dalszej eksploatacji. Jeśli chodzi o żywotność tarczy sprzęgła, wynosi ona kilkaset tysięcy kilometrów, przy normalnej jeździe. Aby wydłużyć sprawność tej części należy unikać jazdy na półsprzęgle i nadmiernie wykorzystywać pedał sprzęgła.  

Jaką tarczę sprzęgła wybrać?

Jeśli stoisz przed kupnem nowej tarczy sprzęgła, polecamy wybierać solidny asortyment, który da pewność podczas jazdy. Radzimy unikać tanich części zamiennych, których jakość może pozostawiać wiele do życzenia. Pośród godnych zaufania firm z branży motoryzacyjnej polecamy marki takie jak LUK, Sachs, czy Valeo. Części tych marek znajdziesz w naszym sklepie Auto-Zatoka. Jesteśmy importerem ponad 40 zagranicznych marek, które produkują sprzęt do niemal każdego modelu auta. Sprawdź naszą ofertę!

Awaria tarczy sprzęgła

Co do zasady, im więcej sprzęgła trzeba wcisnąć, żeby wrzucić jedynkę, tym tarcza sprzęgła jest w gorszym stanie. Tak więc jeśli pedał trzeba wcisnąć w podłogę, wszystko jest w jak najlepszym porządku. Zepsute sprzęgło można rozpoznać po tym, że auto nie może ruszyć z miejsca na trzecim i czwartym biegu. Jeśli przy wysokim biegu i wciśnięciu gazu w podłogę samochód nie przyspiesza, winna może być tarcza. W sytuacji, w której sprzęgło działa niezwykle głośno najczęściej uszkodzony jest siłownik sprzęgła lub łożysko. Wszelkie niepokojące sygnały dotyczące układu sprzęgła należy zgłaszać mechanikowi, od początku ich powstania.

Regeneracja tarczy sprzęgła – czy warto?

Wielu kierowców decyduje się na regenerację uszkodzonej tarczy sprzęgła ze względu na oszczędność. Jest to usługa zdecydowanie tańsza niż zakup nowej części. Pozostaje pytanie, czy warto ryzykować? W praktyce okazuje się, że ciężko jest zastąpić fabryczne materiały i dorównać ich jakości. Bardzo często zregenerowane dociski sprzęgła zawodzą w trasie i generują większe koszty naprawy, niż wcześniejsza wymiana tych części. Polecamy więc wymienić części na nowe i zdecydować się na asortyment wysokiej jakości, który sprawdzi się lepiej niż azjatyckie zamienniki.

Pestalozziego 7, 50-325 Wrocław
+48 516 093 224

Tarcza sprzęgła we Wrocławiu – gdzie ją kupić?

Czy wiesz, gdzie kupić tarczę sprzęgła we Wrocławiu? Odwiedź punkt Auto-Zatoka na ulicy Pestalozziego 7. Chętnie pomożemy Ci dopasować odpowiedni produkt do Twojego auta, uwzględniając potrzeby i przewidywany budżet. Jesteśmy dystrybutorem sprawdzonych podzespołów do samochodów, które są doceniane na całym świecie. Dokonujemy dokładnej selekcji produktów, aby nasi klienci mogli cieszyć się z niezawodnych rozwiązań. Odwiedź nasz sklep, aby dowiedzieć się więcej!

Menu