Koła dwumasowe

Wdrożenie kół dwumasowych było spowodowane tłumieniem wibracji oraz drgań jednostki napędowej. To właśnie coraz to silniejsze silniki zachęciły konstruktorów do zastąpienia sztywnego koła zamachowego nową technologią. W nowoczesnych samochodach problem drgań został wyeliminowany, a koła dwumasowe zostały zainstalowane w niemal wszystkich silnikach diesla i większości silników benzynowych. Dowiedz się, czym są koła dwumasowe, 

Jak działa koło dwumasowe?

Zasada działania dwumasowego koła zamachowego jest następująca. Silnik napędza koło masy pierwotnej, a tarcza zbierakowa przekazuje moment obrotowy do skrzyni biegów. W tym mechanizmie koło masy wtórnej łączy się z tarczą sprzęgła, a układ sprężynująco-tłumiący łagodzi wibracje i drgania silnika. Niwelowanie drgań ma nie tylko poprawiać komfort jazdy, ale przede wszystkim ochraniać części skrzyni biegów przed szybkim zużyciem. Uderzanie o siebie zębów kół zębatych znacznie przyspiesza niszczenie się elementów mechanicznych i generuje duży hałas.

Ile km wytrzymuje koło dwumasowe?

Koło dwumasowe ulega zużyciu i trzeba je wymieniać. Zatem ile km wytrzymuje koło dwumasowe? Konkretne wartości mogą zależne od marki auta i stylu jazdy. Przeciętny przebieg auta, przy którym wymiana podzespołu jest konieczna to 160 000 do 200 000 przejechanych kilometrów. Wielu kierowców odnotowało uszkodzenia znacznie szybciej, bo już po 60 000 do 70 000 przejechanych kilometrach. Z tego względu ważne jest dokonanie regularnego przeglądu samochodu. 

Jak przedłużyć żywotność dwumasy?

Na to ile wytrzyma dwumasa największy wpływ ma styl jazdy. Odpowiednie prowadzenie pojazdu przedłuży żywotność koła dwumasowego. Aby cieszyć się niezawodnym działaniem tej części należy trzymać się następujących zasad:

  • nie należy wykonywać gwałtownego hamowania na dużych obrotach silnika,
  • nie należy gwałtownie ruszać autem,
  • jeśli to możliwe to należy wybierać trasę poza miastem,
  • silnik należy włączać i wyłączać na wciśniętym sprzęgle,
  • jazda powinna być płynna i pozbawiona szarpania.

Jakie koło dwumasowe wybrać?

Jeśli stoisz przed wyborem nowej dwumasy, polecamy zainwestować w sprawdzone produkty. Wśród producentów kół dwumasowych rekomendujemy rozwiązania marki LUK, Sachs i Valeo, które znajdziesz w sklepie Auto-Zatoka. Są to sprawdzeni producenci, których cechuje niezawodność. Podczas wyboru koła dwumasowego polecamy unikać tanich zamienników z rynku azjatyckiego, które mogą okazać się wadliwe. Jeśli szukasz rozwiązania do swojego auta, zapytaj o poradę naszych specjalistów, którzy dobiorą część do Twojego modelu samochodu. Posiadamy asortyment do wszystkich zachodnioeuropejskich pojazdów.

Objawy awarii koła dwumasowego

Jak rozpoznać awarię koła dwumasowego? Pierwszym niepokojącym sygnałem są drgania nadwozia wyczuwalne podczas jazdy na niskich obrotach. Podczas uszkodzenia dwumasy w trakcie ruszanie występuje charakterystyczne szarpnięcie. Innym niepokojącym sygnałem są drgania pedału sprzęgła na włączonym silniku. Awarii koła dwumasowego towarzyszy także hałas słyszalny po zmianie biegów lub po uruchomieniu silnika. Na szczęście przejechanie nawet kilkuset kilometrów z uszkodzoną dwumasą nie powinno uszkodzić silnika ani skrzyni biegów. Mimo tego jazda taka nie jest wskazana i zaleca się jak najszybszą naprawę usterki.

Pestalozziego 7, 50-325 Wrocław
+48 516 093 224

Gdzie kupić koło dwumasowe we Wrocławiu?

Jeśli szukasz solidnego koła dwumasowego we Wrocławiu, sprawdź ofertę Auto-Zatoki. Posiadamy solidne części układu sprzęgła. Pomożemy Ci dobrać asortyment do marki auta i zasobności portfela, gwarantując udane zakupy. Doradzamy klientom, wybierając najlepsze rozwiązania pod kątem ich potrzeb oraz jakości. Postaw na sprawdzone podzespoły, które pomogą Ci jeździć bezpiecznie i przejść bez stresu każdy przegląd. Wśród naszych produktów znajdziesz takie części jak dociski sprzęgła, siłowniki sprzęgła, tarcze, łożyska oporowe i wiele innych. W razie ewentualnych pytań, chętnie rozwiejemy Twoje wątpliwości.

Menu