Filtry powietrza

Filtry powietrza – co powinieneś o nich wiedzieć?

Wraz z filtrem kabiny, paliwa i oleju, filtr powietrza jest jedną z niezbędnych części, które decydują o poprawnym działaniu auta. Filtr umiejscowiony w układzie dolotowym i odpowiada za bezpośrednią ochronę silnika. Zapobiega dostawaniu się do silnika pyłu, kurzu i drobinek piasku razem z powietrzem. Powietrze mieszane jest z paliwem tworząc mieszaninę paliwową niezbędną do poruszania się auta. Dzięki dostarczeniu do silnika czystego powietrza zwiększamy jego wydajność, a także zapewniamy poprawne funkcjonowanie.

Filtr powietrza – co to?

Filtry powietrza samochodowy należy do jednego z najważniejszych w aucie i nie należy bagatelizować jego doboru i wymiany. Na rynku występują trzy rodzaje filtrów powietrza:

– zrobione z materiałów naturalnych,

– zrobione z materiałów sztucznych,

– hybryda dwóch powyższych.

Naturalne są z bawełny i celulozy, a sztuczne najczęściej z poliestru. Filtry mieszane są z celulozy i włókniny poliestrowej, niektóre z nich dodatkowo są nasączone olejem, który zwiększa wchłanianie pyłów. Wiemy już na temat filtru powietrza co to jest, warto jeszcze zadać sobie pytanie gdzie on się znajduje. Filtr ten umieszczony jest w plastikowej obudowie, na początku układu dolotowego 40-60 cm nad podłożem, gdzie występuje największe zapylenie i zasysanie powietrza.

Dysponujemy produktami wiodących producentów, do których należą filtry powietrza marki Knecht, Mahle, Mann, Deckermann, czy Kamoka.

Filtr powietrza – co ile wymiana?

Jak każdy filtr samochodowy, filtr powietrza ulega zużyciu i konieczne jest jego wymienienie.

Wiele osób zastanawia się nad doborem filtra powietrza i co ile wymiana tego elementu jest zalecana?

Specjaliści zalecają wymianę raz w roku bądź po 20 tys. przejechanych kilometrów. W Polsce gdzie zapylenie jest powyżej normy, sugerujemy, aby filtr powietrza był wymieniany częściej. Odpowiednia częstotliwość wymiany filtra wpływa na moc silnika i pobór paliwa. Także zastanawiając się nad filtrem powietrza, co ile wymiana w naszym aucie jest potrzebna warto wziąć pod uwagę czynniki ekonomiczne i komfort naszej podróży. Im rzadziej wymieniamy filtr, tym więcej paliwa zużywamy i tym niższa będzie moc silnika.

Filtr powietrza – jak wymienić?

Gdy przychodzi czas wymiany filtra powietrza samochodowego, co to znaczy każdy z nas wie. Mamy dwie opcje. Wymienić filtr samodzielnie, bądź udać się do zaufanego zakładu i powierzyć to w ręce mechanika.

Jeżeli jesteś złotą rączką i niestraszne Ci takie zadania pamiętaj, aby delikatnie wyciągnąć filtr z plastikowej obudowy, a następnie dokładnie odkurzyć komorę filtra powietrza samochodowego, tak aby nie zostały tam żadne pyłki, które mogą później przedostać się do silnika. Zwróć szczególną uwagę na szczelne zamknięcie komory filtra po włożeniu go do środka. Następnie nowy filtr w obudowie należy włożyć na miejsce.

Po zakup filtra powietrza zapraszamy do Auto – Zatoki. Dobierzemy dla Ciebie odpowiedni filtr wybierając z szerokiej oferty producentów takich jak Knecht, Mahle, Mann, Deckermann, Kamoka. Nie musisz się obawiać o swój budżet – oferujemy konkurencyjne ceny i możemy zaproponować nie tylko części oryginalne, ale także ich zamienniki.

Filtr powietrza – objawy wyeksploatowania

Wiemy już, że zwlekanie z wymianą filtra powietrza może wiązać się z przykrymi konsekwencjami nie tylko dla naszego auta ale i dla naszej kieszeni. Decydując się na wymianę filtra powietrza, objawy jakie powinny zwrócić naszą uwagę to kruszący się, bądź zapchany filtr. Po przejechaniu kilku tysięcy kilometrów warto to sprawdzić. Przy wyciąganiu filtra zwróć także uwagę na kondycję jego obudowy, czy nie jest złamana bądź pęknięta.

Kwalifikując do wymiany filtr powietrza, objawy zapchania powinny być od razu widoczne. Są one szczególnie groźne dla silnika, ponieważ może on zacząć pracować w trybie awaryjnym, co w dalszej perspektywie spowodować może uszkodzenie powierzchni cylindrów i tłoków.

Pestalozziego 7, 50-325 Wrocław
+48 516 093 224
Gdzie kupić filtry powietrza we Wrocławiu?

Wielu kierowców jest zdezorientowanych podczas wymiany filtrów powietrza w aucie. Demontaż starego filtra, dobranie odpowiedniego modelu i jego montaż nie należą do najprostszych. Czynność można wykonać samodzielnie, ale należy pamiętać, że źle założone filtry nie będą działać prawidłowo i mogą przyczynić się do usterek w samochodzie.

Na szczęście jest na to sposób. W ramach oferty hurtowni motoryzacyjnej Auto – Zatoka dobieramy odpowiednie filtry powietrza do aut w profesjonalny sposób. Dzięki temu wszyscy nasi klienci mogą liczyć na fachową pomoc i zakupić model filtra odpowiadający marce auta. W naszym sklepie znajdziesz szeroki asortyment produktów w atrakcyjnych cenach. Posiadamy filtry do niemal każdej zachodnioeuropejskiej marki auta.

Jeśli zastanawiasz się jaki filtr powietrza wybrać, w każdej chwili możesz zgłosić się do naszych fachowców pod adresem Pestalozziego 7 we Wrocławiu. Nie pytaj gdzie kupić filtry samochodowe we Wrocławiu – po prostu do nas przyjedź. Chętnie odpowiemy także na Twoje pytania telefonicznie lub mailowo. Potrzebne namiary znajdziesz poniżej lub w zakładce kontakt.

Menu