Nawet najwięksi fani motoryzacji mogą mieć problem z wytłumaczeniem roli przekaźników elektrycznych i ich roli. Są to podzespoły odpowiadające za prawidłowy przepływ prądu z akumulatora do specjalnego odbiornika. To właśnie im zawdzięczamy prawidłowe działanie kierunkowskazów oraz świateł mijania, drogowych i przeciwmgłowych. To właśnie dzięki nim działają elektryczne szyby, centralny zamek oraz ogrzewanie wewnątrz samochodu.
Jak działa przekaźnik elektryczny?
Przekaźnik elektryczny tworzy elektromagnes. Zasada działania tej części jest następująca. Po włączeniu jakiegokolwiek urządzenia, prąd zaczyna przepływać przez uzwojenie przekaźnika. Powstałe w ten sposób pole elektromagnetyczne przyciąga zworę, czyli płytkę znajdującą się w tym urządzeniu. Po zwarciu styków, prąd wędruje do odbiornika, wprost z akumulatora. Po wyłączeniu urządzenia, prąd przestaje płynąć przez elektromagnes, zwora zostaje odciągnięta i styki zostają rozwarte.
Rodzaje przekaźników elektrycznych
We współczesnych samochodach istnieją trzy rodzaje przekaźników elektrycznych, które różnią się od siebie rodzajem styków. Poznaj przekaźniki otwarte, zamknięte i ze zworą, aby dowiedzieć się, czym się one od siebie różnią.
Jakie przekaźniki wybrać?
Jeśli chcesz wymienić przekaźnik elektryczny nie warto przepłacać. Polecamy wybór sprawdzonych części od uznanych producentów, które przeszły serię badań i są dostosowane do wieloletniej pracy. Rekomendujemy rozwiązania marki Bosch oraz Febi, które zyskały przychylność klientów na całym świecie. Przekaźniki tych marek są cenione i zdobyły wysokie oceny ekspertów. Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź sklep Auto-Zatoka. Fachowcy dostarczą Ci najlepsze przekaźniki oraz części do niemal każdej marki samochodu.
Wymiana elektrycznych przekaźników
Mechanicy są zgodni w kwestii przekaźników. Są one niezawodnymi urządzeniami, które służą prawidłowo przez wiele lat. Nie można ich jednak bagatelizować, bo tak jak inne części ulegają one uszkodzeniom. Wymiana przekaźników w samochodzie nie należy do skomplikowanych. Dobierając przekaźniki, trzeba mieć jednak pamiętać, aby posiadały one odpowiedni typ. Typy otwarte należy wymieniać na otwarte, a zamknięte na zamknięte. Poszczególne produkty różnią się także typem nóżek, które mogą być różnie rozmieszczone. Źle dobrany przekaźnik może doprowadzić do zwarcia i groźnej awarii. Dlatego mimo tego, że wymiana jest łatwa, warto ją zlecić specjalistom w warsztacie samochodowym. Posiadają oni wiedzę, doświadczenie oraz aparaturę diagnostyczną.