Sonda lambda

Czy wiesz za co odpowiada sonda lambda? Jest to jeden z najważniejszych czujników w samochodzie, od którego zależy sprawność działania samochodu. Dowiedz się czym jest sonda lambda, jaka jest cena tej części, jak rozpoznać objawy awarii i co ile km należy ją wymieniać. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej lub kupić część do swojego auta, odwiedź Auto-Zatokę na ulicy Pestalozziego we Wrocławiu. 

Czym jest sonda lambda?

Sonda lambda, podobnie jak inne czujniki (na przykład przepływomierz) odpowiada za wykonywanie pomiaów. Spełnia. Rolą sondy lambdy jest badanie ilości tlenu zawartego w spalinach. Sonda mieści się w układzie wydechowym silnika spalinowego. Pomiar tlenu jest potrzebny do dokładnego dozowania mieszanki paliwowo-powietrznej. Sonda musi być sprawna i efektywnie działać. W celu sprawdzenia części należy ocenić uszkodzenia mechaniczne, styki oraz wtyczki sondy, ocenić łączące sondę przewody, ocenić zachowanie samochodu w trakcie jazdy. 

Sonda lambda – cena

Średnia cena zakupu sondy lambdy waha się w granicach 130 – 540 zł. W samochodach osobowych montowane są sondy palcowe, kubkowe oraz planarne. Cena tej częśniona od typu oraz od konkretnej marki. Jeśli chodzi o producentów polecamy sondę NGK, Bosch, Siemens. Wszystkie te części znajdziesz w sklepie Auto-Zatoka. Posiadamy sondy do niemal każdego modelu samochodu.

Objawy awarii sondy

Uszkodzoną sondę lambdę można rozpoznać po kilku czynnikach. Przede wszystkim prowadząc samochód zauważyć można wzrost zużycia paliwa, nawet o połowę. Innym symptomem są zmiany prędkości obrotowej silnika. Niekiedy kierowcy z uszkodzoną sondą lambdą mogą skarżyć się na czarny dym wychodzący z rury wydechowej, podwyższona ilość dwutlenku węgla oraz węglowodorów w spalinach oraz spadek mocy silnika. Uszkodzeniu kontrolki sondy lambdy towarzyszy zapalenie się kontrolki check engine na desce rozdzielczej. Jeśli szukasz odpowiedniej sondy, odwiedź sklep Auto-Zatoka. Znajdziesz tu części do niemal każdej marki samochodu.

Sonda lambda – co ile km wymieniać?

Jako że sondy działają w trudnych warunkach, należy je wymieniać co 50 do 160 tysięcy kilometrów. Dokładny czas wymiany tego podzespołu powinien być opisany w książce serwisowej pojazdu. Warto mieć na uwadze fakt, że końcówka sondy znajduje się wewnątrz przewodu paliwowego, gdzie otaczają ją gorące spaliny. Po wymianie sondy należy ją dokładnie dostroić, aby wyniki pomiarów były prawidłowe. 

Pestalozziego 7, 50-325 Wrocław
+48 516 093 224

Gdzie kupić sondę lambdę we Wrocławiu?

Szukasz odpowiedniego sklepu oferującego sondy lambdy we Wrocławiu? Zgłoś się do Auto-Zatoki. Posiadamy wyroby pochodzące od ponad 40 importerów, którzy zdobyli na rynku uznanie i zaufanie klientów.

W naszym punkcie oferujemy fachowe doradztwo, dzięki któremu będziesz miał pewność, że części układu elektrycznego i nie tylko, spełnią swoje zadanie i będą kompatybilne z modelem samochodu. Dbamy o bezpieczeństwo naszych klientów proponując im części, które uzyskały wysokie oceny w niezależnych testach. Przyjedź do nas, a wszystko opowiemy Ci na miejscu. Równie chętnie odpowiadamy na telefony i maile.

Menu