Wahacze

Wahacze samochodowe są ważną częścią układu zawieszenia auta. Odpowiadają pośrednio za komfort i bezpieczeństwo jazdy, a bezpośrednio za przyczepność do nawierzchni. Wahacze łączą koło z nadwoziem samochodu, posiadają ograniczone ruchy, a ich pęknięcie powoduje uszkodzenie innych części układu zawieszenia uniemożliwiając dalszą jazdę, a nawet może być to przyczyną wypadku.

Rodzaje wahaczy

Auta posiadają różne rodzaje układu zawieszenia. W zależności od układu zawieszenia w jaki wyposażony jest nasz samochód mogą występować inne rodzaje wahaczy:

  1. Wahacze poprzeczne,
  2. Wahacze wzdłużne,
  3. Wahacze skośne.

Budowa wahacza

Każdy wahacz posiada części wspólne, z których jest zbudowany:

  • tuleja wahacza (silentblock) – metalowo-gumowy element, który odpowiada za niwelowanie wibracji na styku wahacza z nadwoziem.
  • wahacz właściwy – podstawa wahacza, wykonany najczęściej z odlewów żeliwnych, aluminiowych lub stalowych, na nim umieszczony jest sworzeń wahacza i tuleja wahacza. 
  • sworzeń wahacza – łączy wahacz ze zwrotnicą koła, przymocowany do wahacza przy pomocy śrub, najczęściej wymienny.

Co ile wymieniać wahacze w samochodzie?

Części wahacza powinno się wymienić samodzielnie lub korzystając z usług mechanika jeżeli wystąpią poniższe objawy:

  • zmiana toru jazdy niewynikająca z działań podjętych przez kierowcę,
  • szarpnięcia podczas ruszania,
  • gorszy komfort jazdy podczas skręcania,
  • gorsza precyzyjność układu kierowniczego.

Najczęściej wymieniane będą części wahacza, a nie on cały. Do wymiany kwalifikują się pęknięte gumy na sworzniu, pęknięte tuleje. Czasami może dochodzić takżę do korozji wahacza właściowego, skrzywienia wahacza i poluzowania sworznia.

Jeżeli wahacz jest mocno skrzywiony lub skorodowany należy wymienić cały element. 

W przypadku wahaczy ze zintegrowanym sworzniem z wahaczem właściwym wymianie podlega cały wahacz.

Pestalozziego 7, 50-325 Wrocław
+48 516 093 224

Gdzie kupić wahacz we Wrocławiu

Przy wymianie elementów wahacza bądź całego wahacza należy pamiętać jak ważną rolę pełni on w samochodzie. Odpowiada za przyczepność do nawierzchni, komfort jazdy, a przede wszystkim bezpieczeństwo podróżnych. W Auto-Zatoce przy Pestalozziego 7 we Wrocławiu chętnie pomożemy w doborze części. Dysponujemy częściami renomowanych marek: TRW, Lemforder, Kamoka, Febi w atrakcyjnych cenach. Przyjedź i przekonaj się sam!

Menu