Układ rozrządu

Czy wiesz czym tak naprawdę jest rozrząd? Wbrew powszechnej opinii nie jest to jedynie pasek lub łańcuch, a cały zespół elementów. Dowiedz się jaką rolę w aucie pełni rozrząd, jakie wyróżniamy typy rozrządu, jak zbudowany jest ten mechanizm i jak często należy go wymieniać. 

Rozrząd – co to takiego?

Jako rozrząd rozumiemy układ konstrukcyjny silnika spalinowego. Zadaniem rozrządu jest zamykanie i otwieranie zaworów w odpowiednim czasie. To właśnie dzięki rozrządowi do cylindrów trafia mieszanka, a do części silnika przekazywany jest napęd. Rolą rozrządu jest również odprowadzanie spalin poprzez kanały wylotowe. 

Awaria rozrządu

W odróżnieniu od innych układów, bez sprawnego rozrządu nie da się jeździć autem. Zerwany rozrząd powoduje, że tłoki uderzają w zawory, co prowadzi do zniszczenia jednostki napędowej. Awaria układu rozrządu to jedna z najpoważniejszych usterek pojazdów.

Części układu rozrządu 

Układ rozrządu składa się z wielu elementów, które muszą prawidłowo działać. Wszystkie podzespoły potrzebne do bezpiecznej i komfortowej jazdy znajdziesz w sklepie Auto – Zatoka we Wrocławiu. Oto niektóre z elementów układu rozrządu:

Typy układu rozrządu – pasek i łańcuch

Podstawowy podział rozrządu to podział na pasek i łańcuch, których zadaniem jest przenoszenie napędu z wału korbowego na wałki rozrządu. Zdecydowanie bardziej archaicznym rozwiązaniem jest układ rozrządu z kołem zębatym. Aktualnie to rozwiązanie nie jest już stosowane. Zdecydowaną zaletą paska jest mniej skomplikowana budowa, cicha praca i stosunkowo niewielka waga. Niestety paski są podatne na uszkodzenia i wymagają cyklicznej wymiany. Z kolei łańcuch to rozwiązanie określane jako bezobsługowe. Producenci określają żywotność łańcucha na cały cykl życia pojazdu, inni określają okres działania na kilkaset tysięcy kilometrów. Niestety samochody zaopatrzone w rozrząd z łańcuchem są droższe, a potencjalna awaria tego elementu jest groźniejsza i droższa w naprawie niż awaria paska.

Pestalozziego 7, 50-325 Wrocław
+48 516 093 224

Części układu rozrządu we Wrocławiu

Szukasz sprawdzonych części układu rozrządu we Wrocławiu? Oferujemy dużą dostępność podzespołów i fachowe doradztwo. Odwiedź sklep Auto – Zatoka i dowiedz się wszystkiego na temat części do swojego auta. W naszym asortymencie znajdziesz zarówno pasek rozrządu, łańcuch, napinacze, prowadnice, czy rolki.  Sprawdź naszą ofertę części układu rozrządu oraz części innych układów. Posiadamy sprzęt renomowanych marek, które znalazły uznanie wśród kierowców i ekspertów na całym świecie. W naszym punkcie posiadamy części pasujące do niemal każdej marki auta.

Menu